Dlaczego kuny niszczą samochody? Jak się przed nimi bronić?

Patrycja
Newsy
22.11.2021 15:14
Dlaczego kuny niszczą samochody? Jak się przed nimi bronić?

Kuny to niewielkie zwierzątka, które jednak mają wyjątkowy talent do demolowania naszych poddaszy, strychów, garaży, a nawet niszczenia samochodów. Dowiedz się, jak zabezpieczyć auto przed kunami. Jak się przed nimi skutecznie bronić?

Zdjęcie Dlaczego kuny niszczą samochody? Jak się przed nimi bronić? #1

To bardzo uciążliwe zwierzątka!

Te niewielkie drapieżniki mogą skutecznie uprzykrzyć nam życie. Kuny mają prawdziwy talent do demolowania naszych poddaszy, strychów, garaż. W ciągu kilku dni potrafią zniszczyć ocieplenie dachu, uszkodzić instalacje i zanieczyszczeń wnętrze odchodami.

Dlaczego kuny niszczą samochody?

Bardzo często też niszczą samochody: dostają się pod maskę, przegryzają kable i przewody, powodują straty sięgające nawet kilku tysięcy złotych. Co ciekawe kuny mają nawet swoje ulubione modele i podzespoły. Zdarza się, że wielokrotnie wracają do tego samego auta i niszczą te same elementy.

Specjaliści uważają, że kuna niszczy auto, kiedy czuje w nim ślady zapachowe rywala. Gdy w „jej” aucie pojawia się rywal i zostawia tam swoje ślady zapachowe, kuna zrobi wszystko, aby się ich pozbyć. Właśnie z tego powodu demoluje i wyrywa wszystko, co pachnie intruzem!

Jak poradzić sobie z kunami?

Kuny są aktywne głównie nocą i świetnie potrafią się chować, dlatego ciężko się ich pozbyć. Na dodatek te gryzonie są pod ochroną, dlatego nie można na nie polować, ani celowo robić im krzywdy. Istnieje jednak kilka skutecznych sposobów, które warto wypróbować!

  • W razie zauważenia takich śladów, warto zacząć od starannego umycia auta pod maską. To pomoże usunąć ślady zapachowe, które wabią kuny i mogą wywoływać u nich agresję.
  • Po wyczyszczeniu komory silnika należy zabezpieczyć ją specjalistyczną chemią, urządzeniami ultradźwiękowymi albo odstraszaczami
  • Preparaty chemiczne w formie sprejów lub zawieszek kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, te elektryczne i dźwiękowe są droższe.
  • Przy montażu zabezpieczeń rażących prądem należy pamiętać o tabliczkach ostrzegawczych.
  • Cienkie gumowe wężyki przewody warto też zabezpieczyć twardymi, plastikowymi peszlami.
  • Niektóre osoby uważają, że może pomóc także psia czy kocia sierść lub kostki do toalet zawieszone pod maską.
  • Poza zabezpieczeniem samochodu konieczne może być przepędzenie kun z naszego najbliższego otoczenia. W tym celu niezbędna może okazać się pomoc specjalistów.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną