Kobieta skłamała o przyjęciu szczepionki Covid-19. Przyznała się pod respiratorem.

Martyna P.
Newsy
16.11.2021 15:56
Kobieta skłamała o przyjęciu szczepionki Covid-19. Przyznała się pod respiratorem.

Na jaw wyszła bulwersująca historia opisana przez „Gazetę Wyborczą”. Zdarzenie miało miejsce w szpitalu w Bolesławcu.

Do tamtejszego szpitala trafiła kobieta zakażona koronawirusem. Personel medyczny sprawdził dane pacjentki w elektronicznym systemie eWuś. Według zawartych tam informacji wynikało, że kobieta zaszczepiona jest dwoma dawkami szczepionki przeciw Covid-19.

 

Zdjęcie Kobieta skłamała o przyjęciu szczepionki Covid-19. Przyznała się pod respiratorem. #1

Pogarszający się stan

Wątpliwości lekarzy budził jednak stan pacjentki, który gwałtownie się pogarszał. Towarzyszące objawy były typowe dla osób niezaszczepionych. Kobieta miała problemy z oddychaniem. Pacjentce niezbędne okazało się podanie tlenu. Podłączono ją do respiratora.

Wtedy dopiero kobieta wyznała prawdę- była niezaszczepiona.

„Resztką sił, podłączona do respiratora, powiedziała, że nie ma szczepienia” – zdradził dyrektor szpitala - Kamil Barczyk w rozmowie z portalem.  

Stan 50-letniej pacjentki był poważny. Kobieta została przewieziona do Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. Obecnie szpital nie posiada informacji o stanie zdrowia pacjentki.

Sprawa nie została zgłoszona na policję, gdyż w momencie zdemaskowania kłamstwa, kobieta nie była w stanie złożyć wyjaśnień. Nie wiadomo, w jaki sposób chora sfałszowała dane dotyczące szczepienia.

 

Metody na covidowe oszustwa

W wielu miejscach wymagane jest okazanie certyfikatu covidowego lub negatywnego wyniku testu na obecność wirusa Covid-19.

Wielu przeciwników szczepień decyduje się na kupno fałszywych zaświadczeń i certyfikatów. Ceny takich dokumentów wahają się od 250 do 500 złotych. W Internecie jest wiele takich ofert. Nielegalne ogłoszenia zatytułowane są np. „Zaświadczenie w 24 h, bez wychodzenia z domu”.

Prokuratura Rejonowa w Tomaszowie Lubelskim informuje, że od początku roku do sądów zostało wysłanych aż 119 aktów oskarżenia w tej sprawie. Dotyczą one przestępstw z art. 270 § 1 kodeksu karnego.

 

„Monitorujemy te sprawy […] Kiedy dochodzi do sprawdzenia paszportu covidowego kupionego w sieci, Straż Graniczna czy inne służby od razu widzą, że nie jest to oryginalny dokument – mówi Ciarka. – Nie ma w nim oryginalnych znaków, które służbom łatwo sprawdzić w aplikacji” - mówił  Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji podczas wywiadu dla „Rzeczpospolitej”.

 

Zdjęcie Kobieta skłamała o przyjęciu szczepionki Covid-19. Przyznała się pod respiratorem. #2

Inne osoby próbują natomiast przekupywać pracowników punktów szczepiennych. Oferują zapłatę w zamian za wprowadzenie do systemu nieprawdziwych danych o przyjętej dawce szczepionki. W takim przypadku personel niszczy dawkę preparatu. Internetowe Konto Pacjenta generuje prawdziwy paszport covidowy.

Zdjęcie Kobieta skłamała o przyjęciu szczepionki Covid-19. Przyznała się pod respiratorem. #3

„Jesteśmy narodem, który nie chce się szczepić. Wiele osób fałszuje certyfikaty szczepienia. Gorzej, jeśli jest to weryfikowane na oddziale szpitalnym” – mówił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Kamil Barczyk, dyrektor szpitala w Bolesławcu.

 

Należy podkreślić, że procedery takie są niezgodne z prawem. Za fałszowanie dokumentacji medycznej grozi wysoka grzywna, a nawet kara więzienia.