Nowy eko trend na cmentarzach. Sprzedawcy nie będą zadowoleni

Martyna

Newsy

26.10.2021 16:32

Nowy eko trend na cmentarzach. Sprzedawcy nie będą zadowoleni

Zbliża się Święto Wszystkich Świętych i Wszystkich Zmarłych. Wiele osób apeluje o umiar w dekorowaniu grobów. Innowacją jest ekologiczne rozwiązanie polegające na użyciu zniczy z recyklingu. Na cmentarzach pojawiły się tzw. ZNICZODZIELNIE.

Pierwsze zniczodzielnie pojawiły się na Bielanach. Za realizacje projektu odpowiada Urząd Dzielnicy Bielany i Grzegorz Pietruczuk - Burmistrz Dzielnicy Bielany.

Zniczodzielnie są miejscami, w których można zostawić wykorzystane znicze, bez wkładów. Z pozostawionych na półkach lampionów mogą skorzystać kolejne osoby. Regały ustawione są przy wejściach na cmentarze. 

Ideą tego pomysłu jest ograniczenie produkcji śmieci oraz zapobieganie marnowaniu. Rozwiązanie to jest przychylne także osobom niezamożnym czy oszczędnym.

Zniczodzielnie powstają najczęściej w projektach budżetu obywatelskiego. Założeniem takiego miejsca jest promowanie proekologicznych zachowań wśród mieszkańców.

Ekologiczne rozwiązania

Poza ustawionymi na cmentarzach zniczodzielniami sprzedawcy promują także sprzedaż ekologicznych wkładów do zniczy. Wykonane są one z wosku sojowego lub pszczelego. Są droższe w porównaniu do standardowych- wykonanych na bazie oleju palmowego.

Wiele osób uważa jednak, że wkłady na bazie tego oleju negatywnie wpływają na zmniejszanie areału lasów tropikalnych, które są ostoją ginących gatunków zwierząt.

 

Proekologiczne nekrologi

Na cmentarzach można zobaczyć wiele proekologicznych nekrologów, które poświęcone są planecie Ziemi. Autorzy apelują w nich o ograniczenie ilości zapalanych zniczy. Na nekrologach można przeczytać hasła: „Pamiętając o przeszłości, myśl o przyszłości. Pamięć to niekoniecznie znicz”.

 

Apel księży

O umiar w strojeniu grobów apelują także duchowni. Uważają, że od zniczy ważniejsza jest modlitwa i pamięć o zmarłych.

"Nasze cmentarze są coraz bardziej zasypywane tonami plastikowych śmieci. Problem staje się najbardziej widoczny w pierwszych dniach listopada. Groby przykrywane wieńcami z plastiku oraz dziesiątki zniczy przyczyniają się bardzo do zanieczyszczenia środowiska" – kilka lat temu apelował ksiądz Bogumił Karp, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej.

Nowy, ekologiczny projekt zniczodzielni cieszy się sporą popularnością. Znicze na regałach są w bardzo dobrym stanie. Można wybrać kształt, wielkość i kolor. Rozwiązanie to ma wielu zwolenników. Odwiedzający chętnie korzystają z tego udogodnienia ze względu na walory ekonomiczne.

Efekty zniczodzielni odczuć mogą lokalni sprzedawcy zniczy. Duża popularność tej metody może wpłynąć na obroty na cmentarnych stoiskach. Sprzedaż zniczy może znacząco spaść gdyż wiele osób podąża za ekologicznym trendem. Sprzedawcy są sceptycznie nastawieni do wprowadzanych zmian.