Jak zadbać o włosy od wewnątrz? 6 najważniejszych zasad.

Patrycja
Dieta i żywienie
23.10.2021 16:59
Jak zadbać o włosy od wewnątrz? 6 najważniejszych zasad.

Która z nas nie marzy o pięknych, gęstych, mocnych i zdrowych włosach? Stosujemy odpowiednie kosmetyki, chodzimy do fryzjerami i pielęgnujemy swoje fryzury. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak ważne jest to, żeby o włosy dbać także od wewnątrz.

Zdjęcie Jak zadbać o włosy od wewnątrz? 6 najważniejszych zasad. #1

Jak zadbać o włosy od wewnątrz?

Dieta to podstawa

Dieta to podstawa, tak że jeśli chodzi o pielęgnacje włosów od wewnątrz. Dieta powinna być bogata w witaminy A, C, E, witaminy z grupy B (zwłaszcza witaminę B12), a także cynk, żelazo, miedź i magnez.

Do swojego codziennego menu włącz rośliny strączkowe, szpinak, brokuły, buraki, paprykę, natkę pietruszki i cytrusy. Nie zapominaj o zdrowych, nienasyconych kwasach tłuszczowych. Jedz ryby, jaja, orzechy, migdały, nasiona słonecznika, dyni, siemię lniane, oliwę z oliwek, czy awokado.

Nawadniaj się

Nie zapominaj o regularnym piciu wody. Każdego dnia wypijaj co najmniej 1,5 litra płynów, warto pić mineralną lub źródlaną wodę oraz napary ziołowe z pokrzywy, siemienia lnianego lub skrzypu polnego.

Zdjęcie Jak zadbać o włosy od wewnątrz? 6 najważniejszych zasad. #2

To wyklucz z menu

Z codziennej diety wyrzuć wysoko przetworzoną żywność. Zawiera duże ilości toksyn i nasyconych tłuszczów zwierzęcych, które negatywnie wpływają na strukturę włosów. Ogranicz także cukier, ponieważ jego nadmiar sprzyja powstawaniu łupieżu i przetłuszczaniu się kosmyków.

Pamiętaj o suplementacji

To właśnie niedobory witamin i minerałów są jednym z powodów osłabionych, wypadających włosów! Pamiętaj, żeby suplementację dobrać odpowiednio pod wyniki badań. Dla zdrowych i mocnych włosów polecamy witaminę D, B, cynk, magnez oraz kwasy omega-3.

Przebadaj się

Co roku warto zrobić ogólne badania krwi i moczu, a także sprawdzić tzw. trójkę tarczycową: TSH, FT4 i FT3. Wyniki badań pozwolą wykluczyć niedoczynność tarczycy, która może także wpływać na stan i wygląd Twoich włosów.

Zdjęcie Jak zadbać o włosy od wewnątrz? 6 najważniejszych zasad. #3

Pamiętaj o pielęgnacji

Stosuj naturalne kosmetyki, dobrane pod porowatość włosów i zadbaj o ich równowagę PEH, czyli proteiny, emolienty i humekanty.

Nie niszcz swoich włosów chemicznymi zabiegami. Ogranicz stosowanie prostownicy, lokówki, czy suszarki. Pamiętaj o regularnym podcinaniu końcówek. Dzięki temu Twoje włosy staną się zdrowsze, a ich końcówki mocniejsze i grubsze.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną