Czy warto zakładać konto bankowe dla dziecka? Podpowiadamy!

Katarzyna
Newsy
04.10.2021 22:57
Czy warto zakładać konto bankowe dla dziecka? Podpowiadamy!

Dziś konto bankowe ma praktycznie każda osoba po ukończeniu 18 roku życia. Czy warto zakładać konto bankowe dla dzieci? Podpowiadamy!

Zdjęcie Czy warto zakładać konto bankowe dla dziecka? Podpowiadamy! #1

Konto bankowe

Pojęcie konta bankowego zna dziś każdy. Dziś płatności bezgotówkowe wykonuje każdy z nas podczas robienia zakupów online. Zamiast trzymać pieniądze w przysłowiowej skarpecie, wolimy zanieść je do banku i umieścić na koncie, gdzie są bezpieczne. Konto bankowe oraz karta płatnicza pozwala nie martwić się w sklepie czy mamy wystarczająco gotówki do kupienia wybranych produktów.

Konto bankowe dla dziecka

Posiadanie karty płatniczej z jednej strony jest wygodniejsze, jednak z drugiej strony podczas zakupów ogranicza nas saldo na koncie. Dorośli mają większe pojęcie o pieniądzach, ich zarabianiu czy wydawaniu, przez co to najczęściej oni mają konta bankowe. Dziś słyszy się jednak coraz więcej o tym, aby konto założyć również dziecku, aby uczyć go samodzielności. Przed założeniem konta najlepiej z dzieckiem porozmawiać czy w ogóle chce je mieć i czy będzie z niego korzystać.

Zdjęcie Czy warto zakładać konto bankowe dla dziecka? Podpowiadamy! #2

Oferty banków

Konto bankowe dla dzieci ostatnio dość często pojawia się w ofercie różnych banków. Mają one uczyć dzieci mądrego dysponowania pieniędzmi oraz samodzielności. Banki oferują dwa rodzaje kont dla dzieci, gdzie pierwsze z nich dedykowane jest dzieciom w wieku poniżej 13 lat, jednak takim kontem zarządza opiekun dziecka. Drugi rodzaj konta to te oferowane osobom od 13 do 17 roku życia

Założenie konta 

Założenie konta dla dziecka jest proste, jednak wymaga wizyty w placówce banku wraz z opiekunem oraz posiadania odpowiednich dokumentów. Dziecko może posiadać konto w banku, w którym również jeden z jego rodziców posiada otwarty rachunek. Aby założyć dziecku konto, należy podczas wizyty w banku posiadać ze sobą:

- dowód osobisty/legitymację szkolną/ akt urodzenia dziecka, czyli dokument, który potwierdzi jego tożsamość,

- dokument tożsamości opiekuna dziecka.

Konto można dziecku założyć również online i tak opcja jest zapewne szybsza, a potrzebne dokumenty należy zeskanować. Umowę do podpisania przyniesie nam kurier, a podpisany dokument również można odesłać pocztą. W niektórych bankach dziecko może samo złożyć odpowiednie dokumenty, jeśli posiada pisemną zgodę rodzica.

Dodatkowe opcje dla rodziców 

Banki, które oferują w swojej ofercie konta bankowe dla dzieci, zaznaczają, że rodzice mają wgląd w wydatki dziecka bez konieczności kontrolowania np. jego telefonu. Każdy rodzic może bowiem dyskretnie podglądnąć, jakie wydatki ma jego dziecko, ponieważ konto dziecka i rodzica jest powiązane. Co więcej, rodzic może określić jaką kwotę dziecko będzie mogło codziennie wypłacić lub na jaką kwotę będzie mogło zrobić przelew. Rodzice mogą również skorzystać z możliwości otrzymywania powiadomień, gdy dziecko wykonuje różne operacje bankowe.

Zdjęcie Czy warto zakładać konto bankowe dla dziecka? Podpowiadamy! #3

Konto bankowe dla dzieci- zalety

Posiadanie konta bankowego przez dziecko ma wiele zalet. Przede wszystkim uczy się ono zarządzania pieniędzmi i ich dysponowaniem. Co więcej, rodzic może łatwo i w każdej chwili przekazać dziecku pieniądze, nawet jeśli się z nim nie widzi. Bezgotówkowe przekazanie pieniędzy nie wymaga wizyty w banku czy bankomacie, ponieważ można szybko wykonać przelew. Dziecko portfel z pieniędzmi może zgubić i nie będzie można już ich odzyskać, a zgubioną kartę zawsze można zastrzec, aby nikt nie mógł wypłacić pieniędzy. Posiadanie rachunku bankowego nauczy dziecka mądrego zarządzania pieniędzmi oraz samokontroli finansowej.

Konto bankowe dla dzieci- wady

Posiadanie przez dziecko karty płatniczej ma też swoje wady. Przede wszystkim dziecko posiadając kartę, nie ma aż takiej kontroli nad wydatkami, jak w przypadku gotówki. Brakuje mu wtedy realnego poczucia posiadanych pieniędzy. Karta płatnicza jest wykonana raczej z wytrzymałego materiału, jednak dziecko może nieumiejętnie się z nich obchodzić i ją zniszczyć. Dziecko wiedząc, że rodzic będzie mu co tydzień przelewać określoną ilość pieniędzy, może stać się rozrzutne.