Pobierasz jakieś świadczenia (L4, 500+)? ZUS będzie przepytywał osoby, które cię znaj!

Agnieszka
Newsy
28.09.2021 17:20
Pobierasz jakieś świadczenia (L4, 500+)? ZUS będzie przepytywał osoby, które cię znaj!

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej proponuje nowelizację przepisów, które dotyczyć mają dodatkowych możliwości w zakresie zdobywania informacji na temat osób pobierających zasiłki. 

Zwrotu świadczeń Urząd będzie mógł domagać się od nas, gdy będąc na zwolnieniu chorobowym wybierzemy się na wakacje lub zdecydujemy się na wykonanie remontu.

Kto będzie przepytywany ?

ZUS będzie mógł żądać informacji z zakresu zasiłków od m.in. ubezpieczonych, pracodawców, organizacji społecznych oraz innych podmiotów i osób.

Jak twierdzi portal Prawo.pl kontrolerzy ZUS-u będą mogli przepytywać nawet naszych sąsiadów. Co ważniejsze nikt nie będzie zwolniony z odpowiedzi.

Obecnie przepis mówi, że w celu ustalenia prawa do zasiłku i jego wypłaty, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo do przetwarzania danych i informacji niezbędnych do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru oraz do ich wypłaty.

Zmiana ma dotyczyć „źródeł” pozyskiwania informacji.

Zmiany w 2022 roku 

Na początku roku zacznie bowiem obowiązywać art. 4 nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Nowe przepisy mają na celu usprawnienie procesu wypłaty świadczeń. Poprawić mają rzetelność prowadzonej dokumentacji aby zapobiec opóźnieniom.

"Zmiana ta nie będzie oznaczać zwiększenia obecnych obowiązków płatników składek, a korzyścią dla wszystkich, przede wszystkim dla ubezpieczonych będzie usprawnienie procesu ustalenia prawa i wypłaty zasiłków"- piszą pomysłodawcy projektu

Eksperci prawni twierdzą, że zobowiązani do udzielenia informacji będą znajomi czy rodzina. Odpowiedź na udzielanie pytania będzie obowiązkowa.

„Członek rodziny w takiej sytuacji może odmówić odpowiedzi na pytania w toku postępowania, jeśli mogłoby to wiązać się z odpowiedzialnością karną dla niego lub osoby bliskiej.” – komentuje sprawę Przemysław Hinc z kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze.

Uwaga na treści udostępniane w sieci !

Okazuje się że urzędnicy będą mogli przeglądać np. nasze konta społecznościowe. Na tej podstawie w razie podejrzeń o wykorzystaniu chorobowego na urlop wypoczynkowy mogą żądać od biur podróży dowodów sprzedaży wycieczek.

„Moim zdaniem członkowie rodziny nie będą brani na świadków, ale już logowanie ich telefonów lub ich portale społecznościowe nie są objęte tym zwolnieniem” – sprawę komentuje Przemysław Hinc z kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze dla portalu Prawo.pl

Duże odsetki

Na podstawie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z 18 września,  ZUS może w każdej dogodniej dla urzędu chwili dokonać kontroli. Jeśli stwierdzi, że dana osoba nie miała prawa do świadczenia lub ono wygasło, to obciąży winnego odsetkami idącymi nawet wiele lat wstecz. Oznacza to potencjalnie bardzo duże sumy do zwrotu. Informuje portal INNPoland.pl

„To jest przepis, na podstawie którego ZUS – mając wiedzę, że doszło do nieprawidłowości i świadczenie jest wypłacane nienależnie albo w nienależnej wysokości – będzie mógł zwlekać do końca okresu przedawnienia, czyli przez 5 lat, z wydaniem decyzji o zwrocie nienależnego świadczenia” – wyjaśnił Przemysław Hinc podczas wywiadu dla portalu Prawo.pl.

Pani Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska odnosi się do sprawy

Pani Prezes w rozmowie z portalem Money.pl zapewnia, że nowelizacja ma jedynie na uwadze ułatwienie wymiany informacji miedzy instytucjami.

Może to być korzystne np. dla obywateli z uwagi na to, że w normalnych okolicznościach musieliby oni poświadczyć w urzędzie dane natomiast urząd ten właśnie uzyska z informacje z baz danych innego organu.

Pracownicy Zakładu będą mieć możliwość sprawdzenia, czy osoba na L4 przebywa w miejscu wskazanym na zwolnieniu jako miejsce pobytu. Dodaje pani Prezes ZUS-u.

Wypowiedź pani Prezes odbiega od treści proponowanego przepisu

Przepis przewiduje uzyskiwanie danych także od bliżej niesprecyzowanych podmiotów i osób, czyli osób trzecich. Co więcej, nakłada na te osoby ustawowy obowiązek ich udzielania.

Przepisy mogą jeszcze ulec modernizacji. Miejmy jednak nadzieję, że ustawodawca sprecyzuje informacje zawarte w projekcie i rozwieje wszelkie wątpliwości i spekulacje.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną