Dom do 70m2 na zgłoszenie? Tak! Sejm uchwalił ustawę!

Katarzyna
Newsy
21.09.2021 19:32
Dom do 70m2 na zgłoszenie? Tak! Sejm uchwalił ustawę!

Sejm przyjął ustawę, która umożliwia budowanie domów do 70 m2 bez formalności.

Zdjęcie Dom do 70m2 na zgłoszenie? Tak! Sejm uchwalił ustawę! #1

Budowa domu 

Budowa domu wymaga sporych nakładów finansowych oraz znaczącej ilości pozwoleń na budowę. Należy mieć swojego kierownika budowy, pracowników, inspektora nadzoru budowlanego, prowadzić dziennik budowy oraz mieć pozwolenia i zaświadczenia, które będą nam pozwalały wybudować dom na danej działce. Niekiedy poszczególne etapy budowy się przedłużają, a więc cała budowa również.

Wynajem lub kupno od dewelopera 

Zawsze może pójść na łatwiznę i kupić już wybudowany dom lub mieszkać w wynajmowanym lokum. Jeśli niektóre osoby nie mają wielkich wymagań metrażowych, mogą postawić sobie dom na zgłoszenie, który ma do 35m2. Nie wymaga on wiele formalności, a spełnia funkcję takie same jak wielometrażowy budynek. Można w nim spokojnie zrobić salon, sypialnię, kuchnię oraz łazienkę, a nawet jeden dodatkowy pokój. Jak dotąd budynek na zgłoszenie mógł mieć do 35 metrów kwadratowych. Przy 4-osobowej rodzinie takie metraż mógłby być trochę za mały, jednak zdarzają się sytuacje, gdzie rodzina i na takim metrażu potrafi się nieźle urządzić.

Zmiany w przepisach

Wiele przepisów zmienia się w związku Nowym Ładem i nie chodzi tu tylko o przepisy podatkowe. Nowy Ład to tak naprawdę zbiór wielu zmian przepisów, które dotyczą wielu działów naszej gospodarki. Jednym z wprowadzonych zmian jest właśnie powiększenie możliwości budowy domu na zgłoszenie z 35 do 70 metrów kwadratowych.

Zdjęcie Dom do 70m2 na zgłoszenie? Tak! Sejm uchwalił ustawę! #2

Mało formalności 

Zmiany przepisów zakładają, że przy budowie domu na zgłoszenie nie będzie trzeba mieć kierownika budowy oraz nie będzie już wymogu prowadzenia dziennika budowy. Taki budynek musiałby być wolnostojący i mieć nie więcej niż 2 kondygnacje. Dom ten powinien powstać, aby zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe inwestora.

Pułapki i niuanse 

Podczas stawiania jednak takiego domu należy uważać na pułapki, które znajdują się w przepisach. Jeśli taki dom stanąłby bez pozwolenia, to inwestor musiałby udowadniać przed sądem, że jest on postawiony w celu zaspokojenia  jego własnych potrzeb mieszkaniowych. Jeśli sąd uznałby, że jest inaczej to inwestor, według nowych przepisów mógłby trafić do więzienia nawet na 8 lat.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną