Jakie prawa ma kobieta po poronieniu?

Patrycja
Zdrowie
20.09.2021 11:40
Jakie prawa ma kobieta po poronieniu?

Poronienie lub urodzenie martwego dziecka to traumatyczne wydarzenie w życiu każdej kobiety. Choć w tym czasie mierzy się z mnóstwem silnym emocji, warto żeby poznała swoje prawa. Dowiedz się, co przysługuje kobiecie po poronieniu lub terminacji ciąży.

Zdjęcie Jakie prawa ma kobieta po poronieniu? #1

Jakie prawa przysługują kobiecie po poronieniu?

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że po poronieniu mają prawo do określonych działań. Nie wiedzą, że mają prawo decydować o tym, co będzie działo się z dzieckiem, niezależnie od tego, na jakim etapie ciąży doszło do martwych narodzin. Warto poznać zasady, ponieważ każdej kobiecie po poronieniu lub urodzeniu martwego dziecka przysługują pewne prawa.

Rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego

Po poronieniu szpital ma obowiązek wydać Kartę Martwego Urodzenia. Żeby to było możliwe, płeć dziecka musi być określona. Jeśli do poronienia doszło na wczesnym etapie ciąży i płeć nie została jeszcze określona, można zdecydować się na badania genetyczne płci na własny koszt.

To umożliwi zarejestrowanie dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Urząd wydaje rodzicom akt urodzenia dziecka z adnotacją, że urodziło się ono martwe. Akt umożliwia skorzystanie z urlopu macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego.

Rejestracja w Urzędzie powinna nastąpić w ciągu 3 dni od dnia wystawienia karty martwego urodzenia.

Pochówek dziecka

Rodzice mogą zdecydować, żeby pozostawić ciało dziecka w szpitalu lub odebrać ciało i zorganizować pochówek. Pochówek jest możliwy bez względu na czas zakończenia ciąży.

Zasiłek pogrzebowy (4 000 zł)

Zasiłek pogrzebowy na organizację pochówku dziecka przysługuje bez względu na czas zakończenia ciąży. W tym celu należy przedstawić w ZUS-ie dokumenty potwierdzające prawo do świadczeń oraz akt urodzenia dziecka z adnotacją o urodzeniu martwym. Wniosek trzeba złożyć w ciągu 12 miesięcy od dnia poronienia.

Zdjęcie Jakie prawa ma kobieta po poronieniu? #2

Urlop macierzyński (56 dni)

Matce, która jest pracownicą po poronieniu i urodzeniu martwym przysługuje prawo do 8-tygodniowego urlopu macierzyńskiego. Jeżeli przebywa w tym czasie na urlopie macierzyńskim ma prawo do zasiłku. W tym celu musi przedstawić pracodawcy skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.

Możliwość otrzymania odszkodowania z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej (w zależności od zapisu w umowie).

Matce, po poronieniu i urodzeniu martwym przysługuje prawo do otrzymania odszkodowania z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej, jeśli jest nią objęta i jeśli w umowie ubezpieczenia znalazły się takie zapisy.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną