Wypalenie zawodowe powszechnie uznawane jest za jedną z chorób cywilizacyjnych już od dawna. Do tej pory mówiło się o tym jednak tylko nieoficjalnie. Od teraz natomiast wypalenie zawodowe zostało już oficjalnie wpisane na listę chorób i można z jego powodu otrzymać zwolnienie lekarskie.
Wypalenie zawodowe na liście ICD-11
Światowa Organizacja Zdrowia uznała wypalenie za oficjalną diagnozę medyczną i wpisała tę chorobę na ICD-11 (International Classification of Diseases). Oznacza to, że już niedługo lekarz będzie mógł z tego powodu wypisać zwolnienie lekarskie.
Wypalenie zawodowe - wskaźnik wzrasta
W 2020 roku 31% ankietowanych pracowników umysłowych stwierdziło, że czuje wypalenie zawodowe - wynika ze statystyk przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gumtree.pl.
Jakie są tego powody? W serwisie Bankier możemy przeczytać, że powodami poczucia wypalenia zawodowego są różne czynniki. Z badań wynika, że co druga osoba czuje zbyt dużą odpowiedzialność w pracy w porównaniu do zarobków. Chodzi też jednak o brak możliwości awansu, przy jednoczesnej chęci rozwoju, a także o zbyt dużą ilość pracy przy zbyt małej ilości czasu.
Wszystko to generuje duży stres, który w konsekwencji doprowadza do wypalenia zawodowego.
L4 na wypalenie zawodowe od 1 stycznia 2022 roku
Od 1 stycznia 2022 roku lekarz będzie mógł wystawić zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego. Zgodnie z przepisami, zwolnienie to, podobnie jak zwolnienie ze względu na depresję, będzie umożliwiało choremu wychodzenie z domu, na przykład na zakupy.
Swobodne poruszanie się i opuszczanie miejsca zamieszkania będzie więc możliwie przy jednoczesnym posiadaniu zwolnienia lekarskiego.
Jakie są objawy wypalenia zawodowego? Do najczęstszych należą:
- Obojętność kontakty ze współpracownikami i klientami.
- Zdystansowanie od obowiązków, obojętność na obowiązki.
- Brak energii i wyczerpanie psychiczne.
- Wyczerpanie emocjonalne i ciągłe zmęczenie.