Przyczyny, objawy i leczenie naderwanego ścięgna

Patrycja

Zdrowie

15.09.2021 22:45

Przyczyny, objawy i leczenie naderwanego ścięgna

Naderwanie ścięgna nie należy do łagodnych kontuzji. Chociaż ten uraz zazwyczaj nie wymaga interwencji chirurgicznej, to konieczne będzie podjęcie pewnych kroków.

 

Naderwanie ścięgna to częściowe rozerwanie włókien ścięgnistych, które łączą mięsień z kością. Najgorsze w przypadku tego urazu jest to, że lubi się powtarzać. Raz naderwane ścięgno już zawsze będzie bardziej podatne na zerwanie. Między innymi to dlatego ważne jest odpowiednie leczenie, rehabilitacja oraz zachowanie szczególnej ostrożności nawet podczas wykonywania codziennych czynności.

Przyczyny

Do najczęstszych przyczyn zalicza się zbyt duże obciążenie, prowadzące do rozerwania elementów włókien ścięgnistych. Również stałe powtarzanie jednego ruchu będzie zwiększało ryzyko urazu. Do tego typu kontuzji dochodzi także wtedy, gdy po długiej przerwie wracamy do aktywności fizycznej lub decydujemy się na intensywny trening bez uprzedniej rozgrzewki.

Zdjęcie Przyczyny, objawy i leczenie naderwanego ścięgna #1

Objawy

Objawy naderwania ścięgna są bardzo podobne do objawów naderwania mięśnia. Będą mu towarzyszyć stan zapalny, ból i opuchlizna, która, chociaż niewielka będzie powoli narastać. Ponadto możemy zaobserwować siniaki, krwiaki i drobne pęknięcia naczynek krwionośnych.

Leczenie

Jeśli dojdzie u nas do kontuzji, musimy na początek wykluczyć całkowite zerwanie ścięgna, wykonując USG. Jeśli doszło tylko do naderwania, należy postępować podobnie jak w przypadku naderwania mięśnia. Zabezpieczamy ścięgno przed kolejnymi mikourazami, unieruchamiając daną część ciała lub odciążając ją. Robimy zimne okłady i okłady przeciwobrzękowe np. z altacetu czy octu, zewnętrznie stosujemy maści przeciwzapalne i przeciwbólowe, które będą również zmniejszały obrzęk. Doskonale sprawdzą się także żele z arniki, które będą dodatkowo przyspieszały wchłanianie siniaków. Zastosowanie preparatów z arniką odpowiednio wcześniej może zapobiec powstaniu krwiaków, siniaków i wybroczyn lub zdecydowanie zmniejszyć ich widoczność. Oprócz tego możemy posiłkować się doustnymi lekami o działaniu przeciwbólowym u przeciwzapalnym.

Zdjęcie Przyczyny, objawy i leczenie naderwanego ścięgna #2

Lekarz lub fizjoterapeuta może także zadecydować o leczeniu zachowawczym, którym jest założenie ortezy lub gipsu. Zazwyczaj opatrunek gipsowy lub ortezę zakłada się na okres 6 tygodni. Po jego zdjęciu niezbędna jest fizykoterapia (odbywająca się zazwyczaj przy użyciu lasera lub opierająca się o zamrażanie tkanek), która potrwa kolejne 6 tygodni.

 

Ważne

Osoby, które chociaż raz doświadczyły naderwania ścięgna, muszą pamiętać, że uraz ten lubi się powtarzać. Raz naderwane ścięgno jest bardziej podatne, dlatego zachować należy szczególną ostrożność, nie tylko podczas uprawiają sportu, ale nawet podczas wykonywania codziennych czynności.