Czym różnią się powidła od dżemu? A dżem od marmolady?

Katarzyna

Kulinaria

07.09.2021 9:19

Czym różnią  się powidła od dżemu? A dżem od marmolady?

Lato powoli się kończy, jednak nadal można robić słodkie przetwory. Sprawdźcie, czym różni się między sobą dżem, marmolada oraz powidła!

Zdjęcie Czym różnią  się powidła od dżemu? A dżem od marmolady? #1

Przetwory z owoców

Pomimo że lato powoli dobiega końca, to nadal możemy robić pyszne słodkie przetwory. To ostatni dzwonek, aby wykorzystać większość kończących się już owoców w sadzie. Na pieczywo, zamiast plasterka wędliny możemy nałożyć słodki dżem. Nasze babcie robiły powidła lub marmolady, a teraz przygotowujemy zazwyczaj dżem. Czym one się różnią między sobą? Podpowiadamy!

Dżem

Teraz najpopularniejszym przetworem z owoców jest dżem. Można go przygotować z dowolnych owoców, a więc w tym wypadku ogranicza nas tylko wyobraźnia i nasze preferencje smakowe. Do pokrojonych owoców na mniejsze kawałki podczas gotowania dodaje się cukier lub inną substancję utrwalającą. W sklepach można kupić dżemix, konfiturex czy cukier zelujący, które utrwalą substancję i nadają jej żelową konsystencję. Przetwory te mogą być wieloowocowe i składać z kilku rodzajów owoców, jednak najlepsze do nich są truskawki, wiśnie, maliny, morele czy śliwki. W dżemie można wyczuć kawałki owoców, jednak powinien się on dobrze rozsmarowywać na pieczywie.

Zdjęcie Czym różnią  się powidła od dżemu? A dżem od marmolady? #2

Powidła

Powidła często przygotowywały nasze babcie i te przetwory robi się np. ze śliwek, morel, brzoskwiń czy gruszek. Umyte owoce bez pestek umieszcza się w garnku i podczas ich prażenia się dodaje się do nich cukier (ale w małej ilości), a obecnie też syrop skrobiowy oraz pektyny. Prażenie owoców może trwać nawet kilka dni, ponieważ sok musi wyparować z owoców całkowicie. Powidła są gęściejsze od dżemu i podczas ich jedzenia można wyczuć kawałki skórek owoców czy miąższu.

Zdjęcie Czym różnią  się powidła od dżemu? A dżem od marmolady? #3

Marmolada

Marmolady zazwyczaj przygotowuje się z pulp lub przecierów owocowych. Podczas ich przygotowywania dodaje się składniki żelujące oraz substancje konserwujące. Można też dodać do niej substancje aromatyzujące. Marmolada w przeciwieństwie do dżemu czy powideł ma gładką konsystencję i nie ma w niej wyczuwalnych kawałków owoców, ponieważ tworzy jednolity mus. Na marmoladę najbardziej nadają się truskawki, gruszki, jabłka czy brzoskwinie. Nie jest ona również zbyt słodka, ponieważ na 1 kg owoców powinno się dodać tylko 50 g cukru. Jest świetnym produktem do tortów, pączków czy grzanek.

Zdjęcie Czym różnią  się powidła od dżemu? A dżem od marmolady? #4