Czym różni się separacja od rozwodu? Jaki jest koszt separacji?

Patrycja
Newsy
18.08.2021 18:38
Czym różni się separacja od rozwodu? Jaki jest koszt separacji?

Nie wszystkie pary żyją ze sobą długo i szczęśliwie… czasem małżeństwo kończy się rozpadem. Dowiedz się, czym różni się separacja od rozwodu i kiedy wybrać jedno, a kiedy drugie rozwiązanie?

Czym jest separacja?

Separacja to czasowe rozstanie, na które decydują się partnerzy, zanim podejmą ostateczną decyzję o rozwodzie. Robią to, aby spróbować naprawić i uratować swój związek. Separacja ma na celu poprawę stosunków między partnerami. To czas na przemyślenia, możliwość spojrzenia na pewne rzeczy z dystansu i odpoczynek od siebie oraz codziennych problemów. Zdarza się, że separacja może uratować związek, ale czasem po prostu stanowi wstęp rozwodu.

Zdjęcie Czym różni się separacja od rozwodu? Jaki jest koszt separacji? #1

Jak załatwić separację? Jak wyglądają koszty?

Separacja polega na wyraźnym oddzieleniu od siebie małżonków i w polskim prawie jest możliwa od 1999 roku. Przed tą datą małżeństwa, które chciały się rozstać, mogły zdecydować się jedynie na rozwód.

Zażądać separacji może zarówno jeden, jak i oboje małżonków. Separację orzeka sąd okręgowy, a jej koszty ponoszą małżonkowie.

W sytuacji, gdy chcą jej oboje i nie posiadają małoletnich dzieci, ten koszt wynosi 100 złotych, a postępowanie toczy się w trybie nieprocesowym, bez orzekania o winie.

Natomiast, inaczej wygląda to w przypadku, gdy pozew składa jeden małżonek lub gdy para ma małoletnie dzieci albo w późniejszym czasie ma miejsce rozprawa sądowa. Wtedy sąd orzeka o winie małżonków, podziale opieki nad dziećmi i ustala ewentualne alimenty. Wtedy koszt separacji to 600 złotych.

Żeby sąd mógł orzec separację, konieczne jest, aby doszło do całkowitego rozkładu pożycia (duchowego, fizycznego oraz gospodarczego). Separacja skutkuje uchyleniem wspólnoty małżeńskiej i majątkowej.

Zdjęcie Czym różni się separacja od rozwodu? Jaki jest koszt separacji? #2

Czym różni się separacja od rozwodu?

Separacja od rozwodu różni się tym, że ten drugi stanowi ostateczne wyjście, od którego nie ma odwrotu. Z separacji można się wycofać na drodze sadowej, natomiast rozwód nie daje takiej możliwości.

Małżonkowie decydują się na rozwód, gdy nie widzą absolutnie żadnych szans na naprawę swojej relacji i podjęli decyzję o zakończeniu małżeństwa.

Separacja czy rozwód? Na co się zdecydować?

Czasem separacja może pomóc w uratowaniu małżeństwa. Daje możliwość na spojrzenie na swój związek z dystansu, zatęsknienie za partnerem i ponowne ożywienie uczuć. Jednak nie pomoże w uratowaniu związku, jeśli partnerzy będą traktować ją jako wstęp do rozwodu. Jeśli przeznaczą ten czas na spotkania z innymi ludźmi i układanie sobie życia na nowo, ale poza dotychczasowym związkiem. Nie pomoże także jeśli małżonkowie nie włożą żadnego wysiłku w to, żeby coś zmienić. Wtedy jedynym wyjściem wydaje się decyzja o ostatecznym zakończeniu małżeństwa, czyli rozwód.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną