Łańcuch życia- czym jest i jak go utworzyć?

Patrycja

Newsy

05.08.2021 18:57

Łańcuch życia- czym jest i jak go utworzyć?

Jeśli podczas wypoczynku nad wodą, zauważysz tonącą osobę, przede wszystkim podnieś alarm i zwróć uwagę ratowników. Gdy ktoś tonie w pobliżu innych kąpiących się ludzi, skuteczne będzie zaangażowanie ich do pomocy i utworzenie łańcucha życia. Dowiedz się czym on jest i jak go poprawnie wykonać. Kto może w im uczestniczyć?

Niebezpieczeństwo podczas wypoczynku nad wodą

Latem wiele osób decyduje się na wypoczynek nad wodą. Niestety do wypadków dochodzi często, a statystyki utonięć co roku są wysokie. Wiele osób traci życie podczas wakacji spędzanych nad morzem, jeziorem, czy rzeką. Dowiedz się, jak rozpoznać, że ktoś się topi i w jaki sposób możesz mu pomóc.

Jak rozpoznać, że ktoś się top?

Wbrew pozorom osoba, która tonie nie krzyczy i nie wzywa pomocy. Woda zalewa tonącemu usta, a kiedy wynurza się na chwilę, stara się nabrać powietrza do płuc. Dlatego nie jest w stanie wydać żadnego dźwięku. Oprócz tego nie macha i nie porusza kończynami. Brakuje mu sił do utrzymania się na powierzchni. Nie jest w stanie pokazać, że coś złego się dzieje, bo gdy podnosi ręce, automatycznie idzie na dno. Wpada w panikę, przez którą cały sztywnieje, macha rękami na boki i idzie w dół.

Zdjęcie Łańcuch życia- czym jest i jak go utworzyć? #1

Czym jest łańcuch życia?

Łańcuch życia tworzą ludzie, którzy łapią się za ręce i idą wspólnie wzdłuż linii brzegowej, w kierunku wody. Im więcej osób go tworzy, tym większa szansa na odnalezienie tonącego i uratowanie mu życia. Zdarza się, że tonąca osoba może leżeć na dnie, wiec osoby idące w łańcuchu są w stanie szybko ją wydobyć z dna.

Jak to działa?

W rozmowie z TVN24 ratownik Bartłomiej Ziółkowski, wyjaśnia, w jaki sposób działa łańcuch życia. Mówi, że „Im więcej ludzi, tym łatwiej jest go „wydeptać”. Łapiemy się za ręce, idziemy wzdłuż linii brzegowej i szukamy tej osoby, żeby jak najszybciej wydobyć ją z dna”.

Jak bezpiecznie utworzyć łańcuch życia?

W łańcuchu życia powinny wziąć udział wyłącznie osoby, które potrafią pływać i są obyte z wodą. Najlepiej by tworzyły go osoby dorosłe, które potrafią słuchać poleceń ratowników i się do nich dostosować.