Praca zdalna będzie regulowana. Miejsce pracy musi zatwierdzić pracodawca?

Katarzyna
Newsy
03.08.2021 19:07
Praca zdalna będzie regulowana.  Miejsce pracy musi zatwierdzić pracodawca?

Praca zdalna stała się idealnym rozwiązaniem podczas epidemii. Jej zasady mają zostać jednak odpowiednio uregulowane.

Zdjęcie Praca zdalna. Nowe przepisy wymogą określenia miejsca pracy zdalnej #1

Epidemia koronawirusa

Wraz z rozwojem epidemii praca w biurach była niemożliwa, ponieważ były to idealne warunki do rozwoju wirusa. W związku z tym wiele firm zdecydowało się na przejście swoich pracowników na pracę zdalną. Wielkim plusem takiej pracy jest możliwość jej wykonywania praktycznie z każdego miejsca. Wystarczy mieć tylko laptop i dobre połączenie z Internetem. Dotyczy to jednak osób, które mogą świadczyć pracę w ten sposób, jak np. pracownicy biurowi. Pracownicy fizyczni nie mogli przejść na taki tryb pracy, ponieważ nie byłoby możliwości jej wykonania.

Praca zdalna

Niestety rządzący postanowili mocniej uregulować zagadnienie pracy zdalnej. Zmiany w Kodeksie Pracy mają dotyczyć przede wszystkim miejsca wykonywania pracy zdalnej. Do tej pory można było pracować z dowolnego miejsca, bez wcześniejszego uzgodnienia tego z pracodawcą. Po wprowadzeniu planowanych zmian pracownik będzie musiał wcześniej określić, gdzie będzie pracował. Każdorazowa zmiana miejsca wykonywania pracy musi być wcześniej uzgodniona z pracodawcą.

Zdjęcie Praca zdalna. Nowe przepisy wymogą określenia miejsca pracy zdalnej #2

Inne miejsce pracy

Miejscem wykonywania pracy najczęściej zapewne jest dom, jednak pracownik może wybrać inne miejsce. Pracodawca będzie je musiał zatwierdzić lub wyrazić odmowę w terminie do 7 dni roboczych, która będzie musiała być uzasadniona. Pracodawca może odmówić ze względu np. na organizację pracy, jej charakter lub rodzaj. Jeśli praca ma być wykonywana w domu, to pracownik musi wcześniej oświadczyć, że ma tam odpowiednie warunki do pracy.

Czterodniowy tydzień pracy

Nie dawno przeprowadzono również eksperyment, gdzie tydzień pracy skrócono do 4 dni. Taki eksperyment przeprowadzono w latach 2015-2019 w Reykjaviku. W eksperymencie wzięli udział m.in. pracownicy przedszkoli, miejskich ratuszy czy domów opieki. Łącznie było to 2,5 tys. osób, gdzie pomimo skróconego tygodnia pracy pensja pozostała taka sama. Wyniki badań były bardzo ciekawe, ponieważ okazało się, że skrócony tydzień pracy pozytywnie wpłynął na efektywność pracowników. Byli oni mniej zestresowani, a cztery dni pracy pozwoliły im osiągnąć równowagę między życie zawodowym i osobistym.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną