Smycz dla dziecka? Co na to eksperci?

Katarzyna
Newsy
27.07.2021 9:32
Smycz dla dziecka? Co na to eksperci?

Pies na smyczy to nic dziwnego. Dziecko na smyczy nadal szokuje, mimo że coraz częściej widać takie sytuacje na ulicy.

Smycze dla dzieci

Ostatnimi czasy smycze dla dzieci zyskały na popularności. Czasami rodzicom trudno jest upilnować ruchliwe i pełne energii dziecko. Rozwiązaniem w tej kwestii może okazać się smycz, dzięki której rodzic może w pewien sposób kontrolować, gdzie udaje się jego pociecha. Na temat smyczy dla dzieci wypowiedział się psycholog dziecięcy, Aleksandra Piotrowska.

Dzieci na smyczach

Coraz częściej na ulicach polskich miast można spotkać rodziców, którzy "prowadzą" swoje pociechy na spacer. Widok ten niektórych szokuje, a na innych nie robi wrażenia. Nie zmienia to jednak faktu, że taki widok w naszym kraju budzi wiele kontrowersji. Można by się zastanowić, czy taki sposób na pilnowanie dziecka nie wypływa negatywnie na ich rozwój. Wady i zalety tego nowego "gadżetu" przedstawiła w ostatnim wywiadzie psycholog, Aleksandra Piotrowska.

Zalety smyczy

Spora część rodziców zachwala taki sposób na radzenie sobie z ruchliwymi pociechami. Dzięki smyczy podczas spacerów z dzieckiem rodzice mają większą kontrolę nad tym, w jakim kierunku oraz na jaką odległość dziecko może się od nich oddalić. Taka smycz zmniejsza również ryzyko, że dziecko zgubi się w tłumie lub zniknie rodzicom z oczu. Rodzice obdarzeni wysokim wzrostem uważają, że dzięki smyczy nie muszą się pochylać, aby złapać i trzymać dziecko za rękę.

Wady smyczy 

Psycholog Aleksandra Piotrowska uważa jednak, że obowiązkiem rodzica jest zapewnienie dziecku ochrony oraz opieka nad nim, a tego typu zachowań nie może zastąpić smycz. Rodzic jest opiekunem i jego zadaniem jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. "Wyręczanie" się smyczą, może sprawić, że rodzic przestanie być uważny i czujny, co może mieć negatywne konsekwencje.

Dozwolone sytuacje 

Psycholog podkreśla jednak, że taka smycz w niektórych sytuacjach jest bardzo pomocna i jej używanie jest jak najbardziej na miejscu. Jako przykład pani psycholog podała sytuację, gdzie rodzice są z dziećmi w górach, gdzie jeżdżą na nartach. Czasami podczas przejazdów rodzic może zbyt późno wydać polecenie lub dziecko niekoniecznie będzie chciało je wykonać, co może doprowadzić do wypadku. W związku z tym smycz w takim wypadku jest jak najbardziej na miejscu

Skutki psychiczne

Podczas udzielanego wywiadu psycholog podkreśliła, że smycz kojarzy się ze zniewoleniem i narzucaniem dziecku swojej woli. Może to negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka, jeśli rodzice będą nadużywać tego gadżetu. Smycz bowiem powoduje, że dziecko nie ma swobody ruchu, jak również ma ograniczone pole własnych wyborów. Negatywnie wpływa też na rozwój kontroli ciała oraz ogranicza wyobraźnię i naturalną ciekawość świata, które małe dzieci posiadają.

Smycz może też negatywnie wpływać również na rodziców. Zbyt duże " zaufanie" smyczy może spowodować, że rodzic przestanie być uważny oraz czujny. "Uśpienie" tych cech może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Rodzic powinien czerpać radość z możliwości wyjścia z dzieckiem na spacer i poświęcać mu sporo uwagi w młodych latach życia. Opieka nad dzieckiem powinna być przyjemnością, a nie koniecznością.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną