Nieprawdziwe informacje o koronawirusie pochodzą od 12 osób? Mają globalny zasięg

Katarzyna
Newsy
21.07.2021 21:01
Nieprawdziwe informacje o koronawirusie pochodzą od 12 osób? Mają globalny zasięg

Dziś w Internecie można znaleźć informacje na praktycznie każdy temat. Nie wszystkie jednak są prawdziwe…

Zdjęcie Nieprawdziwe informacje o koronawirusie pochodzą od 12 osób? Mają globalny zasięg #1

Internet, jako kopalnia wiedzy 

Dziś Internet to kopalnia wiedzy, dzięki której o wiele łatwiej i szybciej można uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. W świecie online wypowiedzieć się możne każdy i przekazać innym swoją wiedzę. Nie zawsze jednak wiedza ta jest prawdziwa, co prowadzi do pojawiania się fake newesów. W dzisiejszym świecie ogromny wpływ na zachowania innych mają influencerzy oraz osoby, które są popularne w mediach społecznościowych

Media społecznościowe

Reklamują różne produkty, popierają różne osoby czy kreują nie zawsze realną rzeczywistość. Ich posty czy zdjęcia ogląda zazwyczaj wiele osób, a więc mają one globalny zasięg. Wypowiedzi, przekazywane informacje czy umieszczane zdjęcia ludzi z show biznesu w mediach społecznościowych nie zawsze odzwierciedlają ich prawdziwe życie. Takie osoby często wypowiadają się na tematy, o których nie mają wystarczającej wiedzy. Jednym z nich jest np. temat koronawirusa oraz szczepionek na COVID-19.

Badania nad fake news'ami

Centrum Przeciwdziałania Cyfrowej Nienawiści (Center for Countering Digital Hate) postanowiło przeprowadzić research na temat informacji, które znajdują się w Internecie i dotyczą koronawirusa. Chodzi tu o informacje na temat samego wirusa, dostępnych szczepionek czy teorii antyszczepionkowych lub spiskowych na ten temat. Wyniki raportu są bardzo ciekawe, ponieważ wynika z nich, że zdecydowana większość wyżej wymienionych informacji pochodzi od zaledwie 12 osób.

Zdjęcie Nieprawdziwe informacje o koronawirusie pochodzą od 12 osób? Mają globalny zasięg #2

Ogromne wpływy 

Okazuje się, że w tej grupie znajdują się m.in. lekarze propagujący pseudonaukę, kulturysta, bloger wellness, a także bratanek jednego z prezydentów Stanów Zjednoczonych. Informacje publikowane na tych 12 kontach docierają aż do 59 mln osób. Dzieje się to w oparciu o ich konta na Facebook’u, Twitterze, Instagramie oraz You Tubie. Badacze z Centrum Przeciwdziałania Cyfrowej Nienawiści przeanalizowali aż 812 tys. postów i wpisów. Na tej podstawie wyliczyli, że ponad 65% z nich pochodzi od owych 12 osób.

Informacje antyszczepionkowe 

Raportu wykazał również, że na Facebook’u aż 73% wszystkich wpisów dotyczących koronawirusa ma tematykę antyszczepionkową i zniechęca ludzi do szczepień. Okazuje się też, że aż 95% informacji o szczepionkach i koronawirusie jest niezgodna z prawdą, jedna nikt owych face news'ów nie usunął z tego serwisu społecznościowego. Dyrektor generalny CCDH, Imran Ahmed w raporcie umieścił informację o tym, że mimo wprowadzenia zasad, które mają na celu zapobieganie rozpowszechniania dezinformacji o COVID-19 w mediach społecznościowych, to niestety nie są one wystarczająco skuteczne i wiele fake news'ów dociera do użytkowników.

Zdjęcie Nieprawdziwe informacje o koronawirusie pochodzą od 12 osób? Mają globalny zasięg #3

Apel o wzmożoną weryfikację

Centrum Przeciwdziałania Cyfrowej Nienawiści w związku z wynikami z raportu wzywa portale społecznościowe tj. Facebook, Instagram, Twitter czy YouTube do bardziej precyzyjnego sprawdzania publikowanych informacji oraz do usuwania na bieżąco fake news'ów na temat szczepień, czy koronawirusa. Tylko dzięki takim procedurom można zatrzymać proces rozprzestrzeniania się dezinformacji, mówi Imran Ahmed.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną