"Tonący nie potrafi krzyczeć, ani machać rękami. Toniemy po cichu”Jak rozpoznać, że ktoś się topi?

"Tonący nie potrafi krzyczeć, ani machać rękami. Toniemy po cichu”Jak rozpoznać, że ktoś się topi?

Latem wiele osób decyduje się na wypoczynek nad wodą – morzem, jeziorami, rzekami.  Niestety co roku zdarza się wiele wypadków, a statystyki utonięć w Polsce cały czas należą do wysokich. Dowiedz się, jak rozpoznać, że ktoś się topi. Na co zwrócić uwagę?

Najczęściej tonie się bezgłośnie

Wielu osobom wydaje się, że bardzo łatwo zauważyć tonącego człowieka. Myślimy, że rozpaczliwie macha rękami, krzyczy o pomoc.

Rzeczywistość nie wygląda tak, jak jest to przedstawione na filmach. Tak naprawdę tonący nie potrafi krzyczeć, ani machać rękami. Zazwyczaj tonie po cichu i w bezruchu.

Tonący nie krzyczy i nie wzywa pomocy, ponieważ woda zalewa mu usta. Gdy wynurza się na ułamek sekundy, stara się nabrać powietrza do płuc, dlatego nie jest w stanie wydać żadnego dźwięku.

Zdjęcie Jak rozpoznać, że ktoś się topi? #1

Tonący nie macha i nie rusza przeraźliwie kończynami, ponieważ brakuje sił do utrzymania się na powierzchni. Nie jest w stanie pokazać, że coś złego się dzieje, bo gdy podnosi ręce, automatycznie idzie na dno.

Osoby, które toną, wpadają w panikę, która powoduje, że całe sztywnieją. Przyjmują postawę pionową i machają rękami na boki, ale nie są w stanie wezwać pomocy, ani zwrócić na siebie uwagi. Są przerażeni, zaciskają usta, milkną i bezgłośnie toną…

Jak uratować tonącego?

Jeśli zauważysz tonącą osobę, przede wszystkim podnieś alarm i zwróć uwagę ratowników. Gdy ktoś tonie w pobliżu kapiących się ludzi, skuteczne jest zaangażowanie do pomocy innych i utworzenie łańcucha z trzymających się osób.

Zdjęcie Jak rozpoznać, że ktoś się topi? #2

Zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą

Podczas wypoczynku nad wodą przestrzegaj kilku zasad bezpieczeństwa:

  • Kąp się jedynie na oznakowanych zbiornikach wodnych, które pozostają pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.
  • Unikaj wchodzenia do wody oznakowanej zakazami kąpieli.
  • Nie wskakuj do nieznanej wody- wiąże się to z ryzykiem uszkodzenia rdzenia kręgowego, paraliżu i trwałego kalectwa, a nawet utraty życia.
  • Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza.
  • Nie pływaj w czasie burzy, mgły lub, gdy wieje porywisty wiatr.
  • Unikaj wchodzenia do wody po zapadnięciu zmroku lub podczas ograniczonej widocznoś
  • Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu, narkotyków, leków psychotropowych, czy antybiotyków.
  • Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.
  • Dziecko nie powinno odpływać samotnie z dala od brzegu i nadzoru osób dorosłyc Nigdy nie zostawiaj dzieci bez opieki i nadzoru w pobliżu zbiorników wodnych.
Patrycja

Polecane