Jakie ćwiczenia są najlepsze dla mózgu? Neurobiolożka odpowiada

Katarzyna
Newsy
05.07.2021 17:31
Jakie ćwiczenia są najlepsze dla mózgu? Neurobiolożka odpowiada

Ćwiczenia są dobre nie tylko dla ciała, ale i dla ducha. Jakie ćwiczenia wpływają pozytywnie na mózg? Naurobiolożka podpowiada!

Zdjęcie Jakie ćwiczenia są najlepsze dla mózgu? Neurobiolożka odpowiada #1

Odpoczynek dla mózgu 

Każdy z nas wie, że czasami po ciężkim dniu w pracy, gdzie nasz mózg już prawie „paruje”, dobrze jest odciążyć go poprzez wykonanie ćwiczeń fizycznych. Nasze myśli skupiają się wtedy na dokładnym wykonywaniu ćwiczeń, a nie rozwiązywaniu trudnych problemów. To powoduje, że mózg „odpoczywa” oraz się odpręża, a nam łatwiej jest wrócić do pracy.

Zdanie ekspertów 

Dr Wendy Suzuki, neurobiolożka z Uniwersytetu Nowojorskiego wypowiedziała się na temat ćwiczeń fizycznych oraz ich wpływu na mózg. Radzi ona, jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać, aby wpływały one pozytywnie na nasz mózg. Według niej wiele zależy też od tego, czy ćwiczymy fizycznie już od jakiegoś czasu, czy też nie. Nasz poziom aktywności fizycznej ma bowiem wpływ na to, jak szybko pobudzimy swój mózg.

Zdjęcie Jakie ćwiczenia są najlepsze dla mózgu? Neurobiolożka odpowiada #2

Ćwiczenia dobre dla mózgu 

Ćwiczenia, które najlepiej poprawiają pracę mózgu to ćwiczenia aerobowe, czyli takie podczas których, zwiększa się nasze tętno. Podczas nich bowiem uwalniają się neuroprzekaźniki oraz czynniki wzrostu. Ćwiczenia siłowe również mają pozytywne działanie, jednak nie aż tak duże, jak ćwiczenia aerobowe. Najlepszym ćwiczeniem na poprawę nastroju jest chodzenie. Neurobiolożka zaznacza, że możemy chodzić 3-4 razy w tygodniu, dzięki czemu dotlenimy mózg i sprawimy, że będzie on lepiej pracował. Nie chodzi tu od natychmiastowe uprawienie triatlonu, tylko o energiczny spacer. Może to być wyprawa do sklepu czy droga do lub z pracy.

Najlepsza pora na ćwiczenia 

Według neurobiolożki najlepiej jest ćwiczyć z samego rana, ponieważ wtedy uwalniane są neuroprzekaźniki oraz czynniki wzrostu. To dzięki nim nasz mózg zapamiętuje i uczy się nowych rzeczy. Spacer przed pracą, będzie więc świetnym rozwiązaniem oraz dodatkową formę treningu. Mózg będzie dotleniony, a nam łatwiej będzie się zabrać do pracy oraz rozwiązywania problemów. Ćwiczenia czy spacer możemy też wykonywać pod koniec dnia, jeśli tylko tak pozwala nam na to nasz grafik. Wieczorne spacery pozwolą nam oczyścić umysł oraz poukładać sobie w nich niektóre sprawy lub nawet rozwiązać problemy.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną