Onycholiza- czym jest i jak ją leczyć?

Patrycja

Zdrowie

07.06.2021 20:03

Onycholiza- czym jest i jak ją leczyć?

Onycholiza to choroba paznokci, która objawia się odwarstwianiem płytki od łożyska. Jakie są jej przyczyny i jak możną ją wyleczyć? Dowiesz się w tym artykule.

Zdjęcie Onycholiza- czym jest i jak ją leczyć? #1

Czym jest onycholiza?

Onycholiza to zaburzenie we wzroście płytki paznokcia, które objawia się bezbolesnym odklejaniem płytki paznokciowej od łożyska. Dotyczy zarówno paznokci u rąk, jak i u stóp. Stosunkowo częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn.

Jakie są jej przyczyny?

Przyczyny onycholizy mogą być różnorodne. Może być spowodowana długotrwałym podrywaniem płytki paznokciowej, na skutek noszenia niedopasowanego lub za ciasnego obuwia. Do jej powstawania przyczyniają się częste urazy, czy krwiaki podpaznokciowe, które powstają na skutek uderzenia, przytrzaśnięcia, zgniecenia płytki paznokcia.

Może być wywołana nieprawidłowymi zabiegami pielęgnacyjnymi: zbyt intensywnym piłowaniem, drażniącymi preparatami do manicure, a także alergią, chorobami skóry, tarczycy, cukrzycą, czy niedoborem witamin i minerałów, np. żelaza.

Jakie są objawy onycholizy?

Gdy zaobserwujesz, że na Twoim paznokciu pojawia się biały nalot na górnej krawędzi lub z boku, który postępuje w głąb, to onycholiza. Na początku paznokieć ma różowy kolor, z czasem zmienia barwę na żółty, szary lub brązowy i może brzydko pachnieć.

Do czego może to doprowadzić?

Ten stan może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i prowadzić do wnikania drobnoustrojów i wirusów pod płytkę. W efekcie nieleczona onycholiza, może przyczynić się do wtórnych infekcji, stanu zapalnego lub grzybicy.

Zdjęcie Onycholiza- czym jest i jak ją leczyć? #2

Czy onycholizę można wyleczyć?

Onycholizę można wyleczyć. Jeśli zauważymy u siebie zmiany należy udać się do dermatologa lub podologa, który ustali przyczynę schorzenia i dobierze odpowiednią terapię.

W pierwszej kolejności leczenie polega na oczyszczeniu nieprzylegającej części płytki paznokciowej i podaniu preparatu wspomagającego leczenie. W zależności od wielkości i nasilenia zmiany, płytkę należy oczyszczać co 4-6 tygodni, do jej całkowitego zrostu.

Jak zapobiegać powstawaniu onycholizy?

W zapobieganiu onycholizy, ważna jest profilaktyka, czyli eliminowanie czynników, które mogą ją powodować i dbanie o odpowiednią higienę i pielęgnację. Należy zadbać o systematyczne skracanie płytek paznokciowych.

Paznokcie należy regularnie oczyszczać i dezynfekować. Warto stosować odżywkę, która pobudzi łożysko do odnowy. Gdy wystąpiły u nas zmiany, należy zrezygnować z używania preparatów do manicure: lakierów hybrydowych, żeli, akryli.