Dentysta to lekarz, do którego większość z nas chodzi, gdy musi. Warto jednak odwiedzać, tego lekarza regularnie. Dlaczego? Podpowiadamy!
Wizyta u stomatologa
Borowanie, leczenie kanałowe, czy wyrywanie zębów to zabiegi, na które raczej nie idziesz z uśmiechem na ustach. Złe doświadczenia czy niemili dentyści powodują, że idziesz do tego lekarza w przypadku bólu zęba czy innej pilnej potrzeby. Dlaczego jednak warto odwiedzać tego lekarza regularnie? Poznaj 8 powodów!
1) Najlepsza wizytówka
Pierwsze wrażenie robi się tylko raz, a w dzisiejszym świcie wygląd jest bardzo ważny. Piękny uśmiech to idealna wizytówka, którą możesz zjednać sobie wiele osób. Osoby, które dbają o swoje zęby, są uważane za bardziej atrakcyjne, bogatsze, a nawet lepiej wykształcone. Coraz więcej osób stara się więc osiągnąć „hollywoodzki uśmiech” oraz decyduje się na używanie pasków czy past wybielających. Piękny uśmiech wymaga jednak wizyt u stomatologa oraz dbania o swoje zęby.
2) Młodszy wygląd
Zadbane zęby i piękny uśmiech są również w stanie odjąć ci lat. Braki w uzębieniu powodują, że osoba wygląda na starszą. Brak niektórych zębów powoduje, że linia zgryzu się zmienia, co może doprowadzić do wcześniejszego pojawienia się zmarszczek. Zamiast wydawać fortunę na zabiegi beauty, lepiej postarać się o piękny i pełny uśmiech, który zadziała lepiej niż lifting.
3) Wpływ na cały organizm
Ludzki organizm jest bardzo złożonym tworem i jedne aspekty wpływają na drugie oraz są ze sobą powiązane. Stan zdrowia zębów ma wpływ na cały twój organizm. Nieleczona próchnica może doprowadzić do spadku odporności, a nawet zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia nerek czy sepsy. Długotrwała choroba dziąseł może natomiast doprowadzić do chorób układu sercowo-naczyniowego.
4) Pewność siebie
Zadbane oraz białe zęby oddziałują na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Ładny uśmiech sprawia, że częściej się uśmiechasz i nie musisz kryć swoich zębów. Braki w uzębieniu, nieleczona próchnica czy brzydki zapach z ust powodują, że czujesz się zażenowana i nie masz ochoty się uśmiechać, więc ludzie biorą cię za osobę smutną i z małą pewnością siebie. Jeśli zadbasz o swoje zęby, to twoja pewność siebie na pewno wzrośnie, a ty będziesz bardziej otwarta dla innych.
5) Inwestycja na przyszłość
Zęby to coś, co dostajemy na całe życie. Jeśli nie będziesz o nie dbać, to dość szybko mogą one wypaść lub choroba będzie tak rozwinięta, że trzeba będzie je usunąć. O zęby należy również bardzo dbać w czasie ciąży, karmienia piersią oraz menopauzy, kiedy to zmiany hormonalne potrafią wprowadzić różne zmiany w organizmie, które również mogą „odbić” się na zębach i ich zdrowiu.
6) Zaoszczędzone pieniądze
Znana maksyma głosi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku dentystów i jamy ustnej sprawdza się ona idealnie. Zamiast wydawać fortunę na długotrwałe i bolesne leczenie zębów, lepiej jest kontrolować ich stan co jakiś czas i wtedy w razie pojawienia się np. początków próchnicy od razu im zaradzić. Pozwolenie na rozwijanie się choroby powoduje, że spędzisz więcej czasu na dentystycznym fotelu, a twój portfel to odczuje.
7) Wpływ na relacje międzyludzkie
Uśmiech na twarzy potrafi otworzyć wiele drzwi i pomagać w zawieraniu znajomości. Uśmiechnięte oblicze na pewno pomaga w kontaktach z innymi ludzi zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Według badań osoby, które nie dbają o swoje uzębienie, są uważane za niechluje oraz leniwe. Takie podejście drugiej osoby do ciebie raczej nie zakończy się długoletnią przyjaźnią.
8) Usuwanie kamienia nazębnego
Na zębach zbiera się również kamień nazębny, który warto usuwać regularnie, ponieważ brak takiego nawyku, może doprowadzić do ubytków w zębach i chorób dziąseł, które wymagają dłuższego leczenia. Warto więc co jakiś czas wybrać się do dentysty, aby sprawdził stan twoich zębów oraz usunął zbędny kamień nazębny.