Kto powinien jeść dużo rabarbaru?

Kto powinien jeść dużo rabarbaru?

Sezon na rabarbar trwa od kwietnia do połowy czerwca. Jego specyficzny kwaskowaty smak, sprawia, że jest bardzo popularnym dodatkiem do ciast, konfitur, kompotów, a także mięs. To nie wszystko! Rabarbar ma też pewne lecznice właściwości. Dowiedz się więcej i sprawdź, kto powinien jeść dużo rabarbaru, a kto powinien go unikać.

Zdjęcie Kto powinien jeść dużo rabarbaru? #1

Rabarbar- owoc czy warzywo?

Rabarbar, inaczej zwany rzewieniem jest warzywem. Ze względu na jego walory smakowe i częste stosowanie jako dodatek do konfitur, ciast i deserów, niektóre osoby myślą, że to owoc.

Ma specyficzny, kwaskowaty i nieco cierpki smak. Sezon na rabarbar trwa od kwietnia do połowy czerwca. Warto wiedzieć, że rabarbar jest źródłem witamin A, C, E oraz potasu, kwasu foliowego i błonnika. Warto jeść go na diecie, ponieważ ma niski indeks glikemiczny, wiec zapobiega wahaniom poziomu cukru we krwi. Oprócz tego jest niskokaloryczny, w 100 g zawiera jedynie 20 kcal.

Lecznicze właściwości rabarbaru

Rabarbar leczniczy (Rheum officinale) to jedna z odmian tej popularnej rośliny, stosowana w medycynie naturalnej, zwłaszcza na Wschodzie. Rabarbar leczniczy ma cenne właściwości antyrakowe i antyoksydacyjne. Wspomaga działanie układu krążenia. Stosowany jest także jako środek przeciwzapalny, przeczyszczający i przy bólu zębów.

Zdjęcie Kto powinien jeść dużo rabarbaru? #2

Kto powinien jeść dużo rabarbaru?

Dzięki zawartości cennych da zdrowia antyoksydantów, hamuje namnażanie komórek rakowych. Badania potwierdzają, że dzięki obecności substancji rapontygeniny, jest ważnym elementem diety podczas walki z nowotworami. Zwłaszcza przy raku prostaty i piersi.

Jest bogaty w fitoestrogeny, czyli naturalne związki, o działaniu podobnym do estrogenów. Z tego powodu polecany jest młodym dziewczętom w okresie dojrzewania, a także kobietom podczas menopauzy.

Zdjęcie Kto powinien jeść dużo rabarbaru? #3

Kto nie powinien jeść rabarbaru?

Ze względu na dużą zawartość szkodliwego kwasu szczawiowego, nie powinny go jadać osoby chore na nerki i reumatyzm. Dzieje się tak dlatego, że ten związek przekształca się w szczawiany wapnia i odkłada w postaci kamieni nerkowych.

Oprócz tego za duża ilość rabarbaru w diecie może powodować wypłukanie wapnia z organizmu. To z kolei prowadzi do osłabiania zębów i kości.

Mężczyźni o niskim poziomie testosteronu nie powinni go jeść, ponieważ przez zawartość fitoestrogenów może zaburzyć gospodarkę hormonalną.

Nadmierna ilość rabarbaru może powodować problemy z układem pokarmowym, takie jak biegunki.

Patrycja

Polecane