Wakacje w tym roku znów stoją pod znakiem zapytania, a mimo wszystko biura podróży nie chcą oddawać pieniędzy za vouchery.
Niezrealizowane wakacje
W ubiegłym roku wyjazd na zagraniczne wakacje był prawie nie możliwy, ponieważ wiele krajów zamknęło swoje granice dla turystów. Wiele osób wykupiło jednak wycieczki wcześniej i nikt nie spodziewał się, że epidemia rozwinie się aż do tego stopnia. Jej rozwój sprawił, że wiele osób chciało zrezygnować z wycieczki i chciało odzyskać pieniądze, jakie zapłacili biurom podróży.
Biura natomiast nie chciały oddawać pieniędzy, przez co dochodziło do wielu sporów, które często miały swój finał w sądzie. Aby nie oddawać pieniędzy, biura podróży zdecydowały, że będą wydawać vouchery za niezrealizowane wycieczki, a taki voucher klient mógł wykorzystać w kolejnym roku.
Złoty środek
Z jednej strony biura podróży nie musiały oddawać pieniędzy, a z drugiej klienci mieli zapewnioną wycieczkę w kolejnym roku. Takie vouchery zostały wprowadzone na mocy tarczy antykryzysowej i miały być ważne rok. Rok jednak minął i wiele takich voucherów nie zostało wykorzystanych z podobnych przyczyn jak rok wcześniej.
Wiele krajów nadal niechętnie przyjmuje turystów, a sam wyjazd jest obarczony dodatkowymi obowiązkami. Obecnie przed wylotem do większości krajów należy zrobić test na obecność koronawirusa, który trzeba też powtórzyć po powrocie do kraju.
Nowelizacja przepisów
Co prawda wprowadzono nowelizację przepisów, która mówi, że na wykorzystanie vouchera jest już nie rok, a dwa lata. Niestety przepisy nie zostały doprecyzowane i obecnie nie wiadomo czy taki voucher można zwrócić lub oddać. Biura podróży nie są też zobligowane do oddawanie części lub całości pieniędzy za niewykorzystaną wycieczkę.
Ustawa o imprezach turystycznych
Biura podróży informują, że jeśli osoba zdecydowała się wcześniej na voucher, to nie ma teraz możliwości wymienienia go na środki pieniężne. Według Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii można skorzystać z ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.
Według niej i zgodnie z art. 47 ust. 4 tej ustawy klient może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed jej rozpoczęciem bez ponoszenia opłaty za rezygnację, w przypadku pojawienia się nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, które zachodzą w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego.