Krótszy czas oczekiwania na drugą dawkę szczepionki. Komu przysługuje?

Krótszy czas oczekiwania na drugą dawkę szczepionki. Komu przysługuje?

Od 10 maja każda osoba powyżej 18 roku życia może swobodnie rejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19. Rząd postanowił również skrócić czas oczekiwania na drugą dawkę szczepionki. Nie obowiązuje to jednak wszystkich.

Zdjęcie Krótszy czas oczekiwania na drugą dawkę szczepionki. Komu przysługuje? #1

Szczepienia przyspieszają

W Polsce szczepienia wyraźnie przyspieszyły. Problem jednak polega na tym, że ze względu na dużą ilość chętnych do zaszczepienia, mocno wydłużyły się kolejki do przyjęcia drugiej dawki preparatu.

Rząd postanowił więc zrobić coś, co nieco skróci te kolejki.

W poniedziałek Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował, że skrócony zostanie czas oczekiwania pomiędzy pierwszą i drugą dawką szczepienia.

W przypadku preparatów Pfizer i Moderna terminy ulegają skróceniu z 42 do 35 dni, a AstraZeneca z 12 tygodni do 35 dni.

 

 Nie dotyczy to jednak każdego zaszczepionego

Michał Dworczyk poinformował, że czas oczekiwania automatycznie zostanie skrócony tylko dla osób, które przyjmą pierwszą dawkę szczepionki od 17 maja.

Osoby, które zostały zaszczepione wcześniej, będą musiały same dowiedzieć się o możliwości skrócenia czasu oczekiwania w punkcie, w którym się szczepią.

Michał Dworczyk zaznacza jednak, że nie w każdej placówce będzie to możliwe, ze względu na natłok chętnych do szczepień. 

"Ci, którzy od 17 maja będą rozpoczynali swoje szczepienie, czyli będą przyjmowali pierwszą dawkę, będą z automatu mieli podawany ten termin skrócony – pięciu tygodni. Natomiast te osoby, które już pierwszą dawkę przyjęły, mają możliwość skrócenia terminu pomiędzy pierwszą a drugą dawką. Ale muszą sami wykonać pewną pracę, a mianowicie muszą zadzwonić do punktu, w którym się szczepią i tam niejako ręcznie zmienić termin" – powiedział w radiowej Jedynce Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień.

 

 "W jednych punktach to będzie możliwe, w innych niestety nie, bo są cały czas takie miejsca w Polsce, gdzie cały czas jest bardzo dużo chętnych na szczepienia, a terminów jest mniej" – dodał szef KPRM.

Przypomnijmy, że na szczepienia można zarejestrować się dzwoniąc na bezpłatną całodobową infolinię - 989, kontaktując się z wybranym przez siebie punktem szczepień, lub rejestrując się online na stronie https://pacjent.erejestracja.ezdrowie.gov.pl/auth

 

Agnieszka

Polecane