Indyjska odmiana koronawirusa w Polsce. Konferencja ministra zdrowia

Agnieszka

Zdrowie

04.05.2021 10:47

Indyjska odmiana koronawirusa w Polsce. Konferencja ministra zdrowia

We wtorek 4 maja ma odbyć się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Na konferencji prasowej ma zostać poruszony między innymi temat indyjskiej odmiany koronawirusa, która już dotarła do Polski.

Zdjęcie Indyjska odmiana koronawirusa w Polsce. Konferencja ministra zdrowia #1

Indyjska odmiana koronawirusa

Przypomnijmy, że jakiś czas temu świat obeszła informacja o pojawieniu się nowej, indyjskiej odmiany koronawirusa wywołującego COVID-19.

Około 4 tygodni temu do Polski z Indii został ewakuowany polski dyplomata, będąc zakażonym właśnie tą nową odmianą. 

"Misję zorganizowano, zachowując procedury bezpieczeństwa, w 48 godzin dzięki współpracy wielu instytucji" - pisał na Twitterze szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. 

 Czy indyskaj odmiana koronawirusa jest groźniejsza?

Choć początkowo indyjska odmiana koronawirusa uważana była za o wiele groźniejszą, to nadal trwają nad nią badania.

Nie wiadomo też jeszcze, czy indyjski wariant wirusa jakkolwiek może wpłynąć na skuteczność szczepień w Polsce i na świecie.

- Im więcej zakażonych, tym więcej replikacji i większe ryzyko, że pojawiać będą się mutacje, które niosą korzyść dla wirusa. Co to w praktyce oznacza? Nie lekceważmy SARS-CoV-2, niezależnie od wariantu. Jakikolwiek by on nie był, reguły gry są takie same: musimy przecinać łańcuchy szerzenia się zakażenia, a wtedy wirus będzie miał pod górkę. Nawet jeżeli nie zawsze szczepienie zabezpiecza przed zakażeniem, to często prowadzi do spadku poziomu wiremii, skraca czas replikacji wirusa w organizmie i ogranicza możliwość jego rozprzestrzeniania. A jeżeli wirus zacznie zyskiwać przewagę - poprzez kolejne kumulujące się mutacje ucieczki - nad autoryzowanymi szczepionkami, to będziemy o tym wiedzieć – powiedział dr hab. Piotr Rzymski, ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, w rozmowie z RMF FM. 

Nie da się więc jednoznacznie stwierdzić, przynajmniej na razie, czy stwarza ona większe zagrożenie niż inne odmiany koronawirusa.