We wtorek Sejm miał rozpocząć obrady na temat likwidacji OFE, jednak do nich nie doszło. Gdzie będzie można przenieść swoje pieniądze, gdy dojdzie do likwidacji OFE?
Likwidacja OFE
Sejm we wtorek miał podjąć się tematu likwidacji OFE, jednak posiedzenie na ten temat zostało przełożone na 19-20 maja. Temat ten nie zniknął, więc nadal jest możliwość zlikwidowania Otwartych Funduszy Emerytalnych. Co więc stanie się z pieniędzmi tam zgromadzonymi? Są dwie możliwości.
Otwarte Fundusze Inwestycyjne
OFE to otwarte fundusze emerytalne, które są kapitałową częścią systemu emerytalnego. Na OFE znajdują się składki emerytalne osób pracujących, które są im potrącane z wynagrodzenia. Po przejściu na emeryturę pieniądze te wracają do danej osoby w postaci emerytury. Do OFE przymusowo były zapisane osoby, które były urodzone po 1968 roku i które w latach 1999 – 2014 podjęły pracę, z której wynagrodzenia była pobierana składka emerytalno-rentowa. Po 2014 roku wpłaty na OFE były już dobrowolne, jednak można było kontynuować taki sposób odkładania na emeryturę.
Zmiany w ustawie
Rząd ma w planach zmianę w ustawie, która ma na celu przeniesienie środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE), gdzie każdy uczestnik OFE będzie mógł przesłać zgromadzone tam pieniądze na wybrany przez siebie fundusz. Ostatnia reforma tego wymiaru miała miejsce w 2014 roku, kiedy to OFE przestało być obowiązkowe.
Pierwsza opcja: IKE
Po zlikwidowaniu OFE osoby, które mają tam odłożone pieniądze, mają możliwość przekazania je na IKE, czyli swoje Indywidualne Konto Emerytalne. Za przesłanie ich jednak z OFE na IKE państwo zastrzegło, że będzie pobierało 15% zgromadzonych tam środków, jako "opłatę przekształceniową". Pieniądze, które znajdą się na IKE, będą mogły być dziedziczone. Co ważne, nie trafią tam już jednak późniejsze składki emerytalne, które i tak będą pobierane z wynagrodzenia.
Druga opcja: ZUS
Polacy będą mieli też dugą opcję po zlikwidowaniu OFE. Pieniądze zgromadzone na tym funduszu będą mogły trafić od razu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Potrzebna będzie jednak do tego specjalna deklaracja, którą trzeba będzie wypełnić. Dzięki niej pieniądze te trafią na indywidualne konta ubezpieczonych w ZUS. Środki te jednak nie będą mogły być dziedziczone.
Zdanie polityków
Według polityków opozycji wprowadzanie opłaty przekształceniowej będzie „skokiem na kasę” przeciwnej partii i „prowizją od oszczędności” osób, które odkładały pieniądze na swoją emeryturę. Według posła Marka Sowy z Koalicji Obywatelskiej opłata przekształceniowa sprawi, że „kieszeni PiS” może trafić nawet 20 mld zł. Uważa on również, że na tej reformie stracą najwięcej osoby z klasy średniej oraz kobiety.
Zmiany i przekształcenia
Według projektu powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), które zarządzają OFE, staną się towarzystwami funduszy inwestycyjnych (TFI), natomiast OFE przekształcą się w SFIO. Aktywa netto OFE zostaną przeniesione na IKE, które będzie prowadzone w SFIO (Specjalistyczne Fundusze Inwestycyjne Otwarte) przez TFI. Pierwotnie ustawa miała wejść w życie z dniem 1 czerwca 2021 r., jednak po odsunięciu w czasie obrad na temat likwidacji OFE, bardzo możliwe, że data ta również ulegnie zmianie.