Domowe sposoby na ból gardła - kiedy iść do lekarza?

Patrycja

Zdrowie

28.02.2021 18:02

Domowe sposoby na ból gardła - kiedy iść do lekarza?

Tradycyjne domowe sposoby na ból gardła to jedne z najstarszych i najskuteczniejszych metod pozwalających uwolnić się od nieprzyjemnych objawów infekcji. Chociaż te świetnie sprawdzają się zarówno w początkowej fazie choroby, jak i w ostrych infekcjach, to nie zawsze wystarczają. Warto znać zatem domowe sposoby na ból gardła i wiedzieć, kiedy te nie skutkują i konieczna jest wizyta u lekarza.

 Zdjęcie Domowe sposoby na ból gardła - kiedy iść do lekarza. #1

Domowe sposoby na ból gardła mogą na pomóc przy wczesnych objawach infekcji gardła, jak i przy ostrym stanie zapalnym. Skuteczne są tu płukanki,  napary, płyny do picia, świetnie sprawdzi się rumianek, szałwia lub płukanka z soli, płyn z dodatkiem miodu lub czosnku. Możemy spokojnie korzystać ze wszystkich niżej opisanych metod, musimy się jednak liczyć z tym, że nie zawsze obejdziemy się bez pomocy lekarza.

 

1. Płukanki ziołowe

Płukanki ziołowe są skutecznym orężem w walce z bólem gardła. Najlepsze będą napary z rumianku o właściwościach antybakteryjnych, przeciwzapalnych i łagodzących; szałwii działającej przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i ścigająco; tymianku, który odkaża i działa przeciwzapalnie lub z kory dębu działającej  przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, ściągająco i odkażająco. Ponadto płukani ziołowe likwidują obrzęk błony śluzowej, przez co odczuwalnie zmniejszają ból gardła.

Chcąc przygotować płukankę, zalej łyżkę lub torebkę wybranych ziół wrzątkiem i parz pod przykryciem przez co najmniej 15 minut. Przed przystąpieniem do płukania gardła poczekaj, aby napar ostygł.

Zdjęcie Domowe sposoby na ból gardła - kiedy iść do lekarza. #2

2. Woda utleniona

Płukanie gardła roztworem z wody utlenionej przyniesie ukojenie i zwalczy bakterie, nie dopuszczając do rozwoju infekcji. Woda utleniona odkazi gardło, przez co odczuwalnie zmniejszy się także ból. Chcąc sporządzić taki roztwór do płukania gardła, należy wymieszać 15 mililitrów wody utlenionej ze 150 mililitrami przegotowanej wody.

3. Soda oczyszczona

Sprawdzonym sposobem na ból gardła jest płukanie go roztworem z sody oczyszczonej. Soda oczyszczona działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Przygotowując roztwór, wymieszaj 5 gram sody z 150 mililitrami przegotowanej wody.

4. Sól

Natychmiastowe ukojenie przy bólu gardła przyniesie nam sól, a dokładnie płukanka sporządzona z soli i wody. Aby ją przygotować, należy rozpuścić łyżeczkę soli kuchennej w szklance przegotowanej wody.

Zdjęcie Domowe sposoby na ból gardła - kiedy iść do lekarza. #3

5. Jodyna

Płukanie gardła roztworem z jodyny sprawdzi się nie tylko przy bólu i początkach infekcji, ale nawet przy anginie, a to dzięki silnym właściwościom antybakteryjnym jodyny. Sporządzając roztwór do płukania gardła, wymieszaj 15 mililitrów jodyny z 150 mililitrami przegotowanej wody.

6. Miód

Miód ma właściwości łagodzące, przez co szybko zmniejszy ból gardła. Ponadto miód zahamuje rozwój infekcji dzięki właściwościom antyseptycznym. Przy infekcji gardła możemy stosować miód na rozmaite sposoby np. ssać łyżeczkę miodu, pić miód z mlekiem, naparem lipy lub z sokiem malinowym.

7. Czosnek

Czosnek może być równie skuteczny w walce z infekcjami co antybiotyk. Wszystko dzięki silnemu  działaniu przeciwwirusowemu i przeciwbakteryjnemu. Dwa zmiażdżone ząbki czosnku dodane do ciepłego mleka przyniosą ulgę w walce z bólem gardła.

 

Zdjęcie Domowe sposoby na ból gardła - kiedy iść do lekarza. #4

Kiedy iść do lekarza?

Ból gardła i infekcje górnych dróg oddechowych nie są zazwyczaj objawem poważnej choroby. Nie mniej jednak pomoc lekarza może okazać się konieczna w momencie kiedy:

  • Obrzęk gardła utrudnia oddychanie.
  • Ból gardła utrzymuje się lub nasila przez kilka dni mimo podjęcia odpowiednich kroków.
  • Nieustępującemu bólowi gardła towarzyszy gorączka wyższa niż 38 stopni.
  • Bólowi gardła towarzyszą inne niepokojące objawy takie jak np. wysypka, powiększenie węzłów chłonnych, ból uszu.
  • Bólowi gardła towarzyszy odkrztuszanie krwistej wydzieliny.