Wielkie zmiany na Aliexpress! Co się zmienia? Podpowiadamy!

Wielkie zmiany na Aliexpress! Co się zmienia? Podpowiadamy!

Zakupy online stają się teraz coraz modniejsze. Najbardziej znana platforma handlowa AliExpress zmienia swoje przepisy. Co się zmienia? Podpowiadamy!

Zdjęcie Zmiany na Aliexpress!Chińska platforma stosuje się do przepisów unijnych. #1

Zakupy online 

Coraz więcej ludzi robi zakupy przez Internet. Jest to wygodniejsza forma dokonywania zakupów. Dzięki globalizacji mamy też dostęp do większej ilości produktów niemal z całego kraju. Najbardziej znane platformy do robienia zakupów to Allegro, Wish oraz AliExpress, które oferują wiele swoich produktów.

AliExpress

Chińska platforma handlowa AliExpress, która należy do koncernu Alibaba, oferuje swoim klientom ponad 100 mln produktów. Można tam znaleźć przeróżne rzeczy, począwszy od ubrań, przez artykuły domowe, a skończywszy nawet na sprzętach AGD. Z platformą tą współpracuje wiele chińskich producentów, którzy za jej pośrednictwem mogą sprzedawać swoje produkty niemal na cały świat, a w dużej części do Europy. Platforma AliExpress cieszy się w naszym kraju sporą popularnością, a wyprzedza ją tylko Allegro pod względem robienia zakupów online. Strona internetowa tego giganta handlowego jest dostępna w kilkunastu wersjach językowych. Jednym z nich jest język polski, dzięki czemu ułatwia nam to robienie na niej zakupów.

Zdjęcie Zmiany na Aliexpress!Chińska platforma stosuje się do przepisów unijnych. #2

Platforma z poza UE

Niestety, jako że jest to platforma zagraniczna, a w dodatku nie należą co do kraju z Unii Europejskiej, to zakupy tam robione rządzą się swoimi prawami. Kupując produkt z tej platformy, trzeba trochę na niego poczekać, ponieważ przesyłka może do nas "iść" miesiąc albo i dłużej. Zwrócić towar można tylko w przypadku podania przyczyny jego zwrotu, w przypadku, gdy towar nie zgadza się z opisem lub jest uszkodzony. Trzeba wtedy założyć spór ze sprzedawcą, a gdy i on nie przyniesie skutków, to odchodzi do rozprawy w sądzie, najczęściej w Hongkongu. Teraz jednak ma się to zmienić, ponieważ platforma ta zacznie stosować unijne przepisy konsumenckie, skoro sprzedaje towary dla obywateli Unii Europejskiej.

Zwroty bez tłumaczeń

Wcześniej nie można było zwrócić towaru sprzedawcy, jeśli nie podało się przyczyny jego zwrotu. Stosowane przepisów unijnych ma to zmienić. Teraz każdy kupiony towar będzie mógł zostać zwrócony sprzedawcy w ciągu 14 dni i nie trzeba będzie podawać przyczyny tej operacji. Zamawiający będzie miał również prawo do zrezygnowania z zamówienia w przeciągu 14 dni, a ze swojej decyzji nie będzie musiał się tłumaczyć.

Zdjęcie Zmiany na Aliexpress!Chińska platforma stosuje się do przepisów unijnych. #3

Gwarancja

Towary zakupione na platformie AliExpress będą musiały zostać obłożone również dwuletnim okresem gwarancji. W ten sposób, jeśli towar ulegnie zepsucie, to jego producent będzie musiał go naprawić, wymienić lub zwrócić nam za niego pieniądze. Dodatkowo klient przed zakupem danego towaru zostanie poinformowany czy zakup danego produkt nie wiąże się jeszcze z dodatkowymi opłatami, tj. VAT czy opłata celna.

Bez podróży do Hongkongu

Wcześniej, jeśli zakupiliśmy towar i nie spełniał on naszych oczekiwań lub różnił się z tym oferowanym na stronie, to mogliśmy założyć spór ze sprzedawcą. Jeśli nie został on rozwiązany polubownie, to można było skierować sprawę do sądu. Najczęściej był to sąd w Chinach i na rozprawę trzeba było się tam osobiście wybrać. Zmiany w prawie konsumenci spowodowały, że wszelkie rozprawy sądowe mogą zostać prowadzone w kraju zamieszkania konsumenta. Platforma będzie mogła tylko określić, do którego sądu ma trafić dana skarga.

Zdjęcie Zmiany na Aliexpress!Chińska platforma stosuje się do przepisów unijnych. #4

Negocjacje  z Chinami 

Negocjacjami w sprawie zmiany prawa chińskiego giganta zajmował się je Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynków (ACM). Trwały one kilka miesięcy, ale dzięki nim udało się stworzyć prawo, które będzie chronić zarówno konsumentów, jak i sprzedawców. Problem ten był dość spory, ponieważ wiele osób zgłaszało skargi na brak możliwości zwrotu towaru lub odzyskania pieniędzy. Po tak długiej podróży nie zawsze docierał on w "idealnym" stanie lub różnił się od produktu z oferty. Do urzędów ds. konsumentów wpływało wiele skarg i zażaleń na ten temat. 

Zmiana ogólnych warunków i obowiązków zakupów 

AliExpress zobligowało się również do zaktualizowania Ogólnych Warunków i Obowiązków Zakupów o wprowadzone zmiany najpóźniej do 1 maja tego roku. Tekst ten ma zostać napisany w sposób zrozumiały, tak aby zawarte w nim informacje nie tworzyły nierówności między prawami sprzedawców a obowiązkami kupujących. Holenderski urząd poinformował, że AliExpress zaczęło wprowadzać zmiany w swoim serwisie. Zadaniem Komisji Europejskiej będzie teraz sprawdzanie, czy platforma ta wywiązuje się z kolejnych punktów porozumienia.

Zdjęcie Zmiany na Aliexpress!Chińska platforma stosuje się do przepisów unijnych. #5
Katarzyna

true

Polecane