Ślub nawet w ciągu godziny? Tak, na Ukrainie!

Ślub nawet w ciągu godziny? Tak, na Ukrainie!

Ślub to bardzo ważny dzień w życiu narzeczonych. Wymaga on jednak planowania, organizacji i pochłania wiele czasu. Czy da się wziąć ślub w ciągu godziny? Okazuje się, że tak!

Zdjęcie Ślub nawet w ciągu godziny? Tak, na Ukrainie! #1

Czasochłonne przedsięwzięcie

Zorganizowanie ślubu i wesela zajmuje trochę czasu. Zgranie wszystkiego w czasie, znalezienie odpowiedniej oprawy muzycznej oraz sali wymaga trochę zachodu. Dopięcie wszystkiego na ostatni guzik również potrafi zająć trochę czasu.

Czasami pary muszą się „bić”, aby „zaklepać” wymarzony termin lub zespół. Zdarza się, że na wymarzony dzień zaślubin pary czekają nawet dwa lata. 

Skromne wesele 

Niektóre pary rezygnują z hucznego i wystawnego wesela na rzeczy bardziej skromnego i kameralnego. Nie wszystkie pary stać też na duże wesele. Coraz więcej narzeczonych zawiera związek małżeński przy minimum formalności.

To powoduje, że jest to dość szybki ślub, który na Ukrainie można wziąć nawet w godzinę. Dziś sakrament małżeństwa nie ma już takiej tradycji oraz wartości kulturowej, co kiedyś.

Szybki ślub 

Coraz więcej Polaków wyjeżdża na Ukrainę, aby wziąć szybki ślub. Tamtejsze ministerstwo sprawiedliwości oferuje usługę „Ślub w ciągu dobry”, która cieszy się sporą popularnością wśród Polaków.

Taka forma zaślubin istnieje już jednak już od 2016 roku na Ukrainie. Początkowo szybki ślub był oferowany uczestnikom operacji antyterrorystycznych w Donbasie.

Pary z zagranicy 

Według ukraińskiego resortu sprawiedliwości „śluby w ciągu dobry” cieszą się sporym zainteresowaniem wśród obcokrajowców. Szacuje się, że najwięcej par, które wzięły szybki ślub, pochodziło z Rosji.

Na drugim miejscu byli zakochani z Polski, a na trzeci miejscu z Niemiec. W samym 2019 roku aż 650 par pochodzących z Polski wzięło „ślub w ciągu dobry”.

Zdjęcie Ślub nawet w ciągu godziny? Tak, na Ukrainie! #2

Minimum formalności 

„Ślub w ciągu dobry” to ograniczenie formalności do minimum. Para, która chce zawrzeć taki ekspresowy ślub, zapisuje się w urzędzie, a dzień przed planowaną uroczystością donosi wymagane dokumenty.

W przypadku obcokrajowców czas oczekiwania jest trochę dłuższy, ponieważ trzeba sprawdzić niektóre dokumenty. Ukraiński urząd sprawdza, czy dane osoby z zagranicy przebywają na Ukrainie zgodnie z prawem.

Tańsza opcja 

Zorganizowanie takiego szybkiego ślubu nie wymaga wielu przygotowań. Całe przedsięwzięcie jest też bardziej opłacalne pod względem finansowym. Za całą usługę urzędy pobierają około 3,7 tys. hrywien, a więc około 500 zł. Zawrzeć związek małżeński w szybszym trybie można już w 75 miastach na Ukrainie.

Katarzyna

Polecane