Nie popełniaj tego błędu, gdy podsmażasz mięso mielone na patelni! Może przez to stracić smak!

Nie popełniaj tego błędu, gdy podsmażasz mięso mielone na patelni! Może przez to stracić smak!

Tajemnice kuchni są niezmierzone i każda z nas ma swoje sposoby na przygotowanie pysznych dań. Jak sprawić, aby mięso mielone miało pyszny smak? Podpowiadamy!

Składnik dań

Na pewno często przygotowujesz dania, którym jednym głónych ze składników jest mięso mielone. Taka forma mięsa jest równie "popularna" w kuchni jak pierś z kurczaka czy schab. Można z niego wyczarować wiele pysznych dań.  Na pewno od czasu do czasu zdarza ci się zrobić spaghetti, lasagne czy klopsiki. Dzięki niemu dania są sycące oraz zawierają białko, które pośrednio dostarcza naszemu organizmowi energii. Mięso mielone można łączyć z przeróżnymi dodatkami, tj, kasza, ryż czy ziemniaki.

Mięso mielone

Nie każde mięso jet jednak takie samo, ponieważ może pochodzić z innej partii czy po prostu dłużej leżeć w sklepie. Przed zakupem mięsa w sklepie, warto się mu przyglądnąć oraz jeśli jest pakowane hermetycznie, sprawdzić datę ważności. Warto też kupować mięso od sprawdzonych sprzedawców oraz polskich producentów.

Czasami po podsmażeniu mięsa mielonego mamy wrażenie, że nie ma ono praktycznie smaku, a tym samym nie wnosi nic do potrawy. Istnieje jednak prosty sposób na przyrządzenie mięsa mielonego, które zawsze będzie wyśmienite.

Zdjęcie Nie popełniaj tego błędu, gdy podsmażasz mięso mielone na patelni! Może przez to stracić smak! #1

Odpowiednie przyrządzenie

Podczas przygotowywania mięsa mielonego bardzo ważne jest, aby odpowiednio je przyrządzić. Dzięki prostemu trikowi jest soczyste oraz miękkie.  Oto kilka prostych porad, jak smażyć mielone mięso:

1) Na początku upewnij się, że patelnia jest odpowiednio rozgrzana. Wlej na nią olej i poczekaj, aż na prawdę dobrze się rozgrzeje.  Mięso mielone zawiera w sobie  pewnego rodzaju soki, które pod wpływem zwiększania ich temperatury zaczynają się gotować.  Zmyt niska temperatura patelni doprowadzi do tego, że mięso będzie się wolno ścinało a tym samym straci smak i soczystość. 

2) Smaż mięso na dobrze rozgrzanej patelni. Nie smaż je jednak w mniejszych ilościach, a nie wszystko na raz. 

3) Od czasu do czasu przemieszaj je, aby nie doszło do przypalenia się mięsa.  

4) Nie przyciskaj mięsa do patelni, ponieważ może to spowodować jego nadmierne wysuszenie. Gdy mięso się przysmaży, wtedy przełóż je na talerz i wrzuć na patelnię kolejną porcję. 

5) Jeśli po usmażeniu mięsa, widzisz, że patelnia jest dość tłusta, to nadmiar tłuszczu możesz zebrać kromką chleba, która będzie aromatyczna i świetnie sprawdzi się jako dodatek do dania. 

6) Gdy usmażysz już całe mięso, wtedy ponownie umieść je na patelni i zacznij przygotowywać na jego bazie sos. 

Zdjęcie Nie popełniaj tego błędu, gdy podsmażasz mięso mielone na patelni! Może przez to stracić smak! #2

Nasz trik

Gdy wrzucasz na patelnię całą porcję mięsa, wtedy dochodzi do obniżenia temperatury patelni, która styka się z zimnym mięsem. To powoduje, że zamiast się ono ściąć i smażyć, zaczyna puszczać soki i się gotować, a  w rezultacie staje się ono suche i twarde.   Nie zawsze udaje się doprawić mięso "za pierwszym razem", aby było pyszne i czuło się w nim przyprawy. Dlatego zamiast smażyć od razu całą porcję, warto usmażyć tylko odrobinę mięsa mielonego na spróbowanie. Jeśli okaże się, że jednak brakuje mu przypraw, to jest to jeszcze czas, aby  je doprawić i dopiero wtedy usmażyć całość.

Katarzyna

Polecane