Zwróć uwagę na kolor pączków. Sprawdzisz, czy są nasiąknięte starym tłuszczem

Zwróć uwagę na kolor pączków. Sprawdzisz, czy są nasiąknięte starym tłuszczem

Tłusty Czwartek to jedno z dwóch ulubionych świąt w lutym. W ten dzień nie tylko łasuchy i miłośnicy słodkich wypieków zajadają się pysznymi pączkami, oponkami i faworkami. Jak jednak poznać, że pączek jest dobrej jakości? Zwróć uwagę na kolor.

Zdjęcie Zwróć uwagę na kolor pączków. Sprawdzisz, czy są nasiąknięte starym tłuszczem #1

Pączki - które są dobrej jakości?

Jeden pączek o wadze 70g to około 300 kcal. Wiele zależy też od nadzienia. Najbardziej kaloryczne okazują się być te z nadzieniem z czekoladą, advocatem, czy budyniem. 

Nieco mniej kalorii zawierają natomiast marmolada. Natomiast najmniej kalorii znajdziemy w dżemach i konfiturach. 

Pączki swoją kaloryczność zawdzięczają również temu, że są smażone na głębokim tłuszczu. To ważne, ponieważ źle usmażony pączek może mieć o wiele więcej kalorii niż poprawnie usmażone słodkości.

Kolor pączka

Pączek, który został usmażony na nieświeżym i nie dość dobrze rozgrzanym oleju prawdopodobnie będzie charakteryzował się ciemnym kolorem. Oznacza to, że ciasto podczas smażenia wchłonęło o wiele więcej tłuszczu, niż powinno.

Za kolor odpowiada również długość smażenia. Im dłużej pączek się smaży, tym więcej tłuszczu wchłania i zmienia kolor na ciemniejszy. 

Jeśli przygotowujesz pączki w domu, zwróć uwagę na temperaturę oleju. Powinien mieć około 180 stopni Celsjusza. Jeśli jednak nie masz jak tego sprawdzić, wrzuć na rozgrzany olej trochę ciasta na pączki - jeśli od razu wypłynie, to znaczy, że można zaczynać smażenie.

Jakie pączki są najmniej kaloryczne?

Za kaloryczność pączków odpowiada ilość wchłoniętego tłuszczu, nadzienie oraz polewa/posypka. Najmniej kalorii będą mieć pączki pieczone. Z pączków smażonych najmniej kalorii będą mieć natomiast pączki o jasnym kolorze, nadzieniu z marmolady, posypce z cukru pudru i beż żadnych innych dodatków, typu wiórki

Czym popijać pączka? Odpowiedź ekspertki Katarzyny Świątkowskiej

W rozmowie z Onetem Katarzyna Świątkowska powiedziała, że pączka najlepiej popijać herbatą. Enzymy w niej zawarte sprawiają, że cukier i tłuszcze zawarte w pączku nie wchłaniają się całkowicie w organizmie. Co za tym idzie - organizm otrzymuje mniej kalorii.

“Co więcej, niestrawione węglowodany stają się pokarmem dla korzystnej flory jelitowej, zamiast odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej tam, gdzie nie chcemy.”

Agnieszka

Polecane