Co oznacza kolor pączka? Po czym poznać dobrego pączka?

Agnieszka
Dieta i żywienie
11.02.2021 10:52
Co oznacza kolor pączka? Po czym poznać dobrego pączka?

Tłusty Czwartek to jedno z dwóch ulubionych świąt w lutym. W ten dzień nie tylko łasuchy i miłośnicy słodkich wypieków zajadają się pysznymi pączkami, oponkami i faworkami. Jak jednak poznać, że pączek jest dobrej jakości? Zwróć uwagę na kolor.

Kolor pączka ma znaczenie!

Ciemny kolor - dużo więcej tłuszczu

Pączek, który został usmażony na nieświeżym i nie dość dobrze rozgrzanym oleju prawdopodobnie będzie charakteryzował się ciemnym kolorem. Oznacza to, że ciasto podczas smażenia wchłonęło o wiele więcej tłuszczu, niż powinno.

Za kolor odpowiada również długość smażenia. Im dłużej pączek się smaży, tym więcej tłuszczu wchłania i zmienia kolor na ciemniejszy. 

Jeśli przygotowujesz pączki w domu, zwróć uwagę na temperaturę oleju. Powinien mieć około 180 stopni Celsjusza. Jeśli jednak nie masz jak tego sprawdzić, wrzuć na rozgrzany olej trochę ciasta na pączki - jeśli od razu wypłynie, to znaczy, że można zaczynać smażenie.

Jak poznać dobrego pączka?

Aby poznać dobrego pączka, należy zwrócić uwagę na kilka cech:

  1. Konsystencja: dobry pączek powinien być puszysty i delikatny, nie za twardy ani za miękki.

  2. Smak: dobry pączek powinien być słodki, ale nie za słodki, z wyraźnie wyczuwalnym smakiem ciasta i nadzienia.

  3. Kolor: dobry pączek powinien mieć złocisty kolor, a nie być ciemny lub niejednolity.

  4. Wewnętrzna struktura: dobry pączek powinien być jednorodny, bez występowania pustych przestrzeni.

  5. Zapach: dobry pączek powinien mieć przyjemny, świeży zapach, bez nieprzyjemnego aromatu.

Ogólnie rzecz biorąc, dobry pączek powinien być smaczny i apetyczny, a jego jakość powinna być zauważalna zarówno na zewnątrz, jak i w środku.

Jakie pączki są najmniej kaloryczne?

Za kaloryczność pączków odpowiada ilość wchłoniętego tłuszczu, nadzienie oraz polewa/posypka. Najmniej kalorii będą mieć pączki pieczone. Z pączków smażonych najmniej kalorii będą mieć natomiast pączki o jasnym kolorze, nadzieniu z marmolady, posypce z cukru pudru i beż żadnych innych dodatków, typu wiórki

Czym popijać pączka? 

W rozmowie z Onetem Katarzyna Świątkowska powiedziała, że pączka najlepiej popijać herbatą.

Enzymy w niej zawarte sprawiają, że cukier i tłuszcze zawarte w pączku nie wchłaniają się całkowicie w organizmie. Co za tym idzie - organizm otrzymuje mniej kalorii.

“Co więcej, niestrawione węglowodany stają się pokarmem dla korzystnej flory jelitowej, zamiast odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej tam, gdzie nie chcemy.”

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną