Wzrost opłat za śmieci? Sprawdź, co się może za tym kryć!

Katarzyna
Newsy
01.02.2021 21:26
Wzrost opłat za śmieci? Sprawdź, co się może za tym kryć!

Nowy rok przyniósł wiele zmian, ale nie wszystkie z nich są pozytywne. Podwyżce uległo najniższe wynagrodzenie za pracę, ale też inne podstawowe opłaty. Co stoi za podwyżką opłat za śmieci?

Zdjęcie Wzrost opłat za śmieci? Sprawdź, co się może za tym kryć! #1

Wzrost opłat za śmieci

Od nowego roku opłata za wywóz śmieci znacząco wzrosła co nie spodobało się większość osób. Ludzie obwiniają za to samorządy, one natomiast winy szukają w rządzie oraz firmach, które świadczą usługi wywozu śmieci. Prezes NBP winy w doszukuje się natomiast w oligopolu przedsiębiorstw, które świadczą te usługi.

Okazuje się jednak, że pomimo podwyżek firmy te nie zaczęły zarabiać sporych pieniędzy. W swojej obronie mówią, że problemem, który generuje tak wysokie koszty, jest złe podejście rządu do tego tematu. Co powoduje, że ceny za wywóz śmieci tak bardzo wzrosły?

7 powodów wzrostu cen śmieci

Koszt opłat za śmieci to kombinacja różnego rodzaju czynników. Największy wpływ na to, jak kształtują się kwoty zapisane w rozstrzygnięciach przetargowych, mają zamówienia gmin. Mają one niekiedy spore wymagania, który nie łatwo sprostać. Co więc wpływa na wysokość opłat za śmieci? Sprawdźcie! 

1) Unijne przepisy

Polska od 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej, co wiąże się z przywilejami, ale i różnymi obowiązkami. Jednym z nich jest dbałość o naszą planetę oraz środowisko. Wiąże się ono jednak z dodatkowymi zadaniami i kosztami, które trzeba ponieść. Unia co prawda wspomaga nas w tym finansowo, ale nie funduje wszystkich kosztów, którymi najczęściej obciążanie jest państwo członkowskie, a pośrednio jego obywatele.

2) Zamówienia gmin

Ceny wywozu śmieci zależą m.in. od ceny jaką gminy wykazują w swoich przetargach na wywóz śmieci. Znajdują się tam czasami warunki, które są trudne do spełnienia, np. śmieciarka musi być napędzana gazem. Takie wymagania generują więc dodatkowe koszty dla firm świadczących takie usługi. 

Gminy nie wiedzą jak często oraz co trzeba będzie wywozić, dlatego wykazują w ofertach czasami zawyżone dane, więc i cena jest zawyżona, a to przekłada się na wyższe rachunki za wywóz śmieci. Częstotliwość odbioru niektórych z nich nie jest też dopasowana do faktycznych potrzeb, co generuje dodatkowe opłaty.

3) Kary

Za niewywiązanie się z niektórych zapisów grożą też kary. Samorządy, aby się "zabezpieczyć" jeszcze przed ewentualną karą nakładają na swoich usługobiorców dodatkowe opłaty. Mogą to być np. kary za niewykonanie danego poziomu recyklingu czy za opóźnienia w odbiorze konkretnych frakcji i śmieci, które na rachunku przyjmują inny opis. 

Zdjęcie Wzrost opłat za śmieci? Sprawdź, co się może za tym kryć! #2

4) Opłata środowiskowa

Do opłat za śmieci doliczane są też opłaty środowiskowe, które wraz z nowym rokiem również wzrosły, co przekłada się na wzrost rachunków za śmieci.

5) Ilość produkowanych śmieci

Coraz więcej śmieci produkujemy też sami, a więc samorządy i formy wywożące śmieci mają więcej pracy, za którą również trzeba zapłacić. W ciągu 15 lat w Polsce ilość produkowanych śmieci wzrosła o około 40%, a trend wzrostowy nadal trwa.

6) Dodatkowe koszty 

W niektórych umowach można spotkać również zapis, gdzie śmieciarka przed przystąpieniem do odbioru śmieci i po musi być ważona. Taki zapis generuje dodatkowe koszty w formie kursów, jakie trzeba wykonać oprócz tych związanych z wywozem odpadów.

7) Specjalistyczny sprzęt

Śmieciarki to samochody, które są dziś bardzo specjalistyczne i mają wiele funkcji. Muszą być np. napędzane gazem, mieć odpowiednie pojemniki na dane typy śmieci czy nowoczesne wywrotki do kubłów. Taki sprzęt nie jest tani, a więc jego zakup to spory wydatek dla firm sprzątających. Podają więc one w swoich ofertach wysokie ceny swoich usług, aby pokryć nimi raty kredytowe czy leasingowe takich samochodów.  

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną