Zawsze warto spróbować rozwinąć swoje zdolności cukiernicze. Babki, ciasta z kremem czy keksy to miły dodatek do kawy czy herbaty. Dziś proponujemy ci przepis na pyszne ciasto ze słonecznikiem i lekkim kremem karmelowym. Taki wypiek to uczta dla podniebienia!
Poniżej znajdziesz przepis na cudowne ciasto z karmelem i słonecznikiem, które wręcz rozpływa się w ustach. Jego przygotowanie nie jest trudne, a efekt uszczęśliwi nie jednego łasucha. Sprawdź, jak zrobić ciasto ze słonecznikiem i kremem karmelowym krok po kroku. Ciasto to należy przechowywać w lodówce, dzięki czemu dłużej zachowuje swój smak. Jest ono idealne do porannej lub popołudniowej kawy. Rozpływa się w ustach, a słonecznik dodaje mu chrupkości. Sprawdzi się na małą imprezę jak i ploteczki z przyjaciółką.
Lista składników
Do przygotowania biszkoptu potrzebujesz:
- 1 szklanka mąki,
-2/3 szklanka cukru,
-2 łyżki kakao,
-1 łyżeczkę proszku do pieczenia,
- 4 jajka,
- 4 łyżki oleju.
W skład kremu karmelowego wchodzą:
- 1 puszka gotowej masy kajmakowej (1 puszka mleka zagęszczonego skondensowanego)
- 300 gram masła,
Karmelizowany słonecznik zrobisz z:
- 300 g słonecznika łuskanego,
- 1/2 szklanki cukru pudru,
- 1 opakowanie cukru wanilinowego,
- 120 g masła,
- 2 łyżek mleka.
Do stworzenia ponczu przygotuj:
- 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej,
- 2/3 szklanki wody.
Przygotowanie
1 )Na początek do przygotowania biszkoptu oddziel żółtka od białek. Białka ubij na sztywną pianę, do której stopniowo dodaj cukier. Jajka powinny być zimne, wtedy białka lepiej się ubiją.
2) Gdy białka z cukrem będą ubite, wtedy zmniejsz obroty miksera i dodawaj stopniowo po jednym żółtku na przemian z olejem, oczywiście cały czas miksując. Gdy masa będzie jednolita, wtedy mikser zmień na zwykłą łyżkę. Teraz wymieszaj mąkę, proszek do pieczenia i kakao i dodawaj je do masy, cały czas mieszając aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Ciasto ostatecznie wychodzi dość słodkie, więc możesz trochę zmniejszyć ilość dodawanego cukru, jeśli nie jesteś aż takim łasuchem.
3) Następnie foremkę 23cmx28cm wysmaruj dokładnie masłem i wysyp bułką tartą. Dzięki temu biszkopt łatwiej będzie wyciągnąć z blaszki. Masę wylej na blaszkę, równomiernie rozprowadź i piecz około 25 minut w temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu biszkoptu poczekaj, aż ostygnie, wyciągnij go z blaszki i przekrój na dwie części.
4) Teraz możesz zająć się przygotowaniem ponczu. W tym celu zaparz kawę i ją wystudź. Gdy będzie już zimna, wtedy dodaj do niej wodę.
5) W misce utrzyj masło na lekki puch i dodawaj do niego masę kajmakową. Masa powinna mieć temperaturę pokojową, ponieważ wtedy będzie ładnie ucierać się z masłem i tworzyć jednolitą masę. Ciepły kajmak z ciepłym masłem będzie zdecydowanie lepiej i szybciej się ucierał. Ucieraj krem do czasu, aż składniki ładnie się połączą, a cały krem nabierze lekkości i jednolitej konsystencji.
6) Aby przygotować słonecznik karmelizowany do garnka wsyp cukier puder, cukier wanilinowy, masło i mleko i wszystko zagotuj. Dodaj później słonecznik i gotuj całość około 2 minuty. Na blaszce, gdzie wcześniej był biszkopt umieść papier do pieczenia i na całość blaszki wyłóż przygotowaną masę. Piecz ją w 180 stopniach przez około 15 minut, aż się lekko zarumieni. Spalony słonecznik jest gorzki w smaku, więc nie przypal go, bo zrujnuje smak ciasta. Po wyjęciu go z piekarnika można go lekko pokruszyć lub zostawić w całości.
7) W blaszce ułóż jeden z biszkoptów i nasącz go połową ponczu. Następnie rozsmaruj na nim około 2/3 przygotowanego kremu i przykryj drugą częścią biszkoptu, który również następnie nasącz ponczem. Na górze rozsmaruj resztę kremu i posyp lub ułóż na górze karmelizowany słonecznik.
Uwagi:
Jeśli nie mamy gotowej masy kajmakowej możemy przygotować ją z puszki mleka skondensowanego. Puszkę z mlekiem umieść w garnku i zalej woda. Garnek musi być jednak na tyle duży, aby puszka się w nim zmieściła, ponieważ trzeba zalać ją całą wodą. Postaw garnek na palnik i doprowadź wodę do zagotowania. Następnie zmniejsza ogień i tylko podtrzymuj wysoką temperaturę, jednak nie gotuj jej ponownie. Woda będzie wyparowywać, więc systematycznie ją uzupełniaj w garnku. Pamiętaj jednak, aby dolewać wrzątek, a nie zimną wodę. W taki sposób gotuj puszkę przez około dwie godziny. Po tym czasie masa kajmakowa powinna być gotowa, jednak przez jej dalszym użyciem obowiązkowo dobrze ją ostudź.