W Moskwie pierwsi ochotnicy już szczepią się przeciwko Covid-19!

W Moskwie  pierwsi ochotnicy już szczepią się przeciwko Covid-19!

Pierwszą szczepionkę przeciwko Covid-19 zarejestrowano w Rosji. Preparat pod nazwą Sputnik-V zatwierdzono pomimo braku niezbędnych badań klinicznych. Mimo obaw co do jej skuteczności i bezpieczeństwa stosowania, w Moskwie już rozpoczęto pierwsze, dobrowolne, darmowe szczepienia.

Zdjęcie W Moskwie  pierwsi ochotnicy już szczepią się przeciwko Covid-19! #1

Sputnik-V został opracowany przez ośrodek im. Nikołaja Gamalei. We współpracy rosyjskim ministerstwem obrony został oficjalnie zarejestrowany już w sierpniu, zanim ukończono wszystkie badania kliniczne. Pośpiech ten został krytycznie oceniony nie tylko przez naukowców z innych krajów, także rosyjscy badacze wyrazili swój brak zaufania,co do preparatu. Trzecia i ostatnia faza badań klinicznych z udziałem ochotników wciąż trwa. Otwarte zostały już pierwsze punkty szczepień w Moskwie.

Szczepienia przeciw Covid-19 z wykorzystaniem rosyjskiego preparatu Sputnik-V rozpoczęto w Moskwie. Chociaż są darmowe i dobrowolne to na razie nie ogólnodostępne, objęto nimi lekarzy, nauczycieli i pracowników miejskich służb socjalnych. Pierwsze punkty szczepień w przychodniach zostały otwarte, a chętnych nie brakuje. Do programu w ciągu pierwszych pięciu godzin zgłosiło się 5 tysięcy osób. Póki, co szczepienia wykonywane są w 70 punktach, ale już na początku 2021 ma ich być 170.

Zdjęcie W Moskwie  pierwsi ochotnicy już szczepią się przeciwko Covid-19! #2

Kto może się zaszczepić?

Szczepienia nie są ogólnodostępne. Aby zgłosić chęć przystąpienia do darmowego programu, musimy poprzeć nasze prawo do szczepienia dokumentami. Jak na razie takie prawo przysługuje lekarzom, nauczycielom i pracownikom miejskich służb socjalnych. Dokumentem potwierdzającym uprawnienie może być zaświadczenie z pracy lub ubezpieczenie medyczne.

Dodatkowym warunkiem udziału w darmowej kampanii jest wiek i stan zdrowia. Do szczepienia mogą przystąpić osoby między 18, a 60 rokiem życia, które nie chorują przewlekle. Zgłaszać się nie mogą także kobiety w ciąży i matki karmiące.

Trzy grupy (lekarze, nauczyciele, pracownicy miejskich służb socjalnych) upatrywane są, jako pierwsze grupy ryzyka, stąd decyzja, jednak władze rozpatrują jak najszybsze rozszerzenie szczepień poza te grupy.

Zdjęcie W Moskwie  pierwsi ochotnicy już szczepią się przeciwko Covid-19! #3

Szczepienie

Cała procedura dotycząca szczepienia trwa około godziny, jednak należy ja powtórzyć po trzech tygodniach. Wizyta obejmuje konsultację lekarską, przygotowanie i podanie szczepionki oraz 30-minutową obserwację organizmu po szczepieniu. Z uwagi na fakt ze Sputnik-V jest preparatem składającym się z dwóch komponentów, musi być podana drugi raz, po upływie trzech tygodni od pierwszego szczepienia.

Patrycja

Polecane