Czy można oduczyć psa szczekania? Trzy triki zdziałają cuda!

Patrycja
Dom
07.12.2020 13:13
Czy można oduczyć psa szczekania? Trzy triki zdziałają cuda!

Szczekanie to dla psa naturalny odruch, dlatego nie możemy za niego karcić naszego pupila. Kiedy jednak ujadanie trwa bez końca i przeszkadza już nie tylko domownikom, ale także sąsiadom, musimy coś z tym zrobić. Na szczęście, jeśli podłożem szczekania nie są poważniejsze zaburzenia behawioralne, wyciszenie psa będzie banalnie proste.

Zdjęcie Czy można oduczyć psa szczekania? Trzy triki zdziałają cuda! #1

Jeśli chcemy oduczyć naszego psa szczekania, musimy na początek odpowiedzieć sobie na pytanie: Dlaczego pies szczeka? Psy szczekają w rozmaitych sytuacjach i nie w każdej powinniśmy to zachowanie korygować.

Kiedy psy szczekają

Czworonogi szczekają, kiedy mają mocno rozwinięty instynkt terytorialny, boją się, cieszą lub zwyczajnie nudzą. Jeśli nasz zwierzaku od czasu do czasu obszczeka innego psa lub chce zwrócić na siebie uwagę mamy do czynienia ze zdrowym odruchem niewymagającym prostowania. Jeśli jednak pies szczeka, kiedy się boi zostać sam w domu lub nie potrafi przebywać sam w odrębnym pokoju, to mamy już do czynienia z uciążliwym zachowaniem, które powinniśmy wyprostować. Podobnym problemem jest szczekanie z powodu nadmiernej ekscytacji. Taka nadpobudliwość jest sygnałem dla nas, że pies nie radzi sobie ze swoimi emocjami i nie potrafi się wyciszyć, co jest nie tylko uciążliwe dla nas, ale i dla niego.

Jak oduczyć psa szczekania

 • Psy pozbawione mentalnej i ruchowej stymulacji będą szczekały chcąc zwrócić naszą uwagę. W tym momencie musimy zapewnić mu absolutne minimum dobowej aktywności, czyli co najmniej jeden dłuższy spacer (nawet, jeśli pies cały dzień jest na podwórku) oraz co najmniej półgodzinną zabawę skupiającą jego uwagę. Długi brak stymulacji może doprowadzić do dużo poważniejszych niż szczekanie konsekwencji, takich jak np. agresja.

 • Jeśli nasz pies szczeka jakby bez powodu, pomimo tego, że zapewniamy mu odpowiednią dawkę zabawy i ruchu, być może ma problem z nadpobudliwością. Idealnym rozwiązanie dla takich psów są gryzaki, które można wypełnić przysmakami. Takie rozpracowywanie zabawki pomoże mu się wyciszyć i uwolni przyjemne endorfiny, które dadzą mu poczucie komfortu i bezpieczeństwa.
 • Możliwe jest także to, że Twój pies szczeka, ponieważ zaniedbane zostało ustanowienie jasnych granic właściwego i niedopuszczalnego zachowania. Rozpieszczone psy będą miały problem z nadmiernym ujadaniem w każdej możliwej sytuacji. W takiej sytuacji trzeba zacząć pracę z psem jak najszybciej, niezależnie od tego, w jakim jest wieku.

Zdjęcie Czy można oduczyć psa szczekania? Trzy triki zdziałają cuda! #2

  • Na koniec przechodzimy do kluczowego rozwiązania problemu. Nauczenie psa komendy "daj głos", często rozwiązuje problem nadmiernej wokalizacji. Samo uciszanie psa w sytuacji, kiedy ten ma ochotę sobie poszczekać nic nam nie da. Jednak nauczenie psa szczekania na zawołanie jest wstępem do nauki kolejnej komendy, jaką jest "cicho".
  • Sprawiamy, by pies zaczął szczekać przy pomocy komendy "daj głos", następnie wypowiadamy słowo "cicho" i nagradzamy psa, dopiero kiedy ten zamilknie. Jeśli nasz pies szczeka pod naszą nieobecność, powtarzajmy słowo komendy przed każdym wyjściem z domu, początkowo wracajmy po kliku minutach ciszy i nagradzajmy prawidłowe zachowanie, stopniowo wydłużając ten czas.

  Ważne

  Jeśli pies nie dopuszcza nikogo w okolicę naszego ogrodzenia i zachowuje się z rezerwą do naszych gości, warto skonsultować się z behawiorystą.

  Zostań z nami
  Pobierz naszą aplikację mobilną