Ciężko jest znaleźć osobę, która nie lubi mleka. Ma ono wiele cennych aminokwasów w swoim składzie, składników odżywczych oraz minerałów. Ten biały napój ma wiele witamin, które są potrzebne dla naszego organizmu. Wiele z nas pije je codziennie, więc warto wiedzieć, czym różni się mleko pasteryzowane od UHT. Poznajcie różnice między nimi!
Właściwości mleka
Mleko to napój, który większość z nas pije w ciągu dnia. Często pijemy je z płatkami na śniadanie lub dodajemy do porannej kawy, aby miała łagodniejszy smak. Z mleka można przyrządzić też wiele dań takich jak budyń, kasza manna czy płatki owsiane na mleku. Mleko jest sycące, dlatego warto spożywać je na śniadanie. Jest źródłem wielu witamin, takich jak wapń, fosfor oraz magnez, które są potrzebne do budowania zdrowych i mocnych kości. Picie mleka podobno zmniejsza ryzyko zachorowania na osteoporozę, jednak nie ma badań, które by to potwierdzały. Dziś mleko możemy spotkać w sklepie z różnymi procentami zawartego tłuszczu, pasteryzowane, UHT, bez laktozy czy smakowe. Wybór jest więc spory. Czy się wiec różni mleko pasteryzowane od UHT?
Mleko pasteryzowane
W sklepie do kupienia są mleka pasteryzowane, co to oznacza? Pasteryzacja mleka to proces, podczas którego jest ono podgrzewane, dzięki czemu zabiciu ulega aż 99% bakterii, jakie się w nim znajdują. Są one odpowiedzialne np. za zachorowanie na salmonellę czy dur brzuszny.
Mleko pasteryzowane jest też dłużej zdatne do spożycia. Można je pasteryzować w sposób długotrwały lub krótkotrwały. Pierwszy sposób polega na podgrzewaniu tego białego napoju przez 30 minut, gdy osiągnie temperaturę 63 stopni Celsjusza. Pasteryzacja krótkotrwała traw tylko 15 sekund, podczas których mleko osiąga temperaturę 72 stopni Celsjusza.
Pomimo zabicia bakterii mleko nie traci swoich wartości odżywczych oraz witamin. Należy je jednak przechowywać lodówce przed otwarciem oraz wykorzystać je do 3 dni po otwarciu. Po tym czasie może ono być już niezdatne do spożycia.
Mleko UHT
Mleko UHT to mleko, które powstaje w procesie sterylizacji, któremu jest poddawane. Podczas tego procesu podgrzewa się go do temperatury 150 stopni Celsjusza na około 2 sekundy. Dzięki temu giną wszelkie drobnoustroje i ich zarodniki, dlatego takie mleko ma długi okres przydatności do spożycia, który może wynosić nawet 6 miesięcy. Mleko UHT nie musi być przechowywane w lodówce przed otwarciem. Taki sposób pasteryzacji mleka powoduje, jednak że mleko pozbawia się wielu witamin i minerałów, które są potrzebne dla naszego organizmu.
Mleko dla dorosłych
Każdy z nas pamięta slogan „Pij mleko, będziesz wielki”, dlatego w dzieciństwie chętnie piliśmy ten napój. Dzięki temu nasz układ kostny prawidłowo się rozwijał, a ryzyko wystąpienia otyłości było niewielkie.
Dentyści i lekarze uważają, że picie mleka w późniejszych latach również jest ważne, ponieważ posiada ono wiele kluczowych składników odżywczych, aminokwasy, kwasy tłuszczowe i laktozę, które bardzo dobrze wpływają na pracę układu nerwowego. Picie mleka zmniejsza możliwość zachorowania na nowotwór jelita grubego, piersi lub żołądka. Inni uważają jednak, że picie mleka w dorosłym życiu nie ma już takiego dobrego wpływu na nasz organizm, a może wręcz uczulać.