Dynia jest jednym z symboli jesiennej pory roku. Jest to zatem idealna okazja, aby wykorzystać to warzywo do wielu kuchennych przetworów. Sama dynia skrywa w sobie niesamowite składniki odżywcze, witaminy oraz minerały, które są potrzebne dla naszego zdrowia. Poznaj zatem 5 kuchennych pomysłów na dynię!
Konfitura
Jest to niesamowity sposób na wykorzystanie dyni. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie przepadają za dżemami, ale jednak uwielbia tę konsystencję.
Składniki:
- cukier – 300 g
- dynia – 1 kg
- mielony imbir
- mielony cynamon
- woda – 200 ml
- pomarańcze – 3 sztuki
Przygotowanie
Oczyszczoną dynię pokrój w kostkę i zalej wodą. Następnie odstaw do gotowania na pół godziny. Po tym czasie dodaj pozostałe składniki i nieustannie gotuj do momentu zgęstnienia. Nie zapomnij o systematycznym mieszaniu. Kiedy konfitura nabierze swojej konsystencji, przelej ją do przygotowanych słoików i dokładnie zamknij.
Dżem
Ten sposób na dynię jest idealnym rozwiązaniem na urozmaicenie śniadaniowych kanapek lub dodatków do przekąsek. Sposób przygotowania jest bardzo łatwy i przyjemny.
Składniki:
- cytryna
- cukier -1 kg
- dynia – 2 kg
- pomarańcze – 4 sztuki
- korzeń imbiru – 2 cm
- galaretka – 2 opakowania*
Przygotowanie
Na samym początku oczyszczamy dynię ze wszelkich nasion i włókien. Następnie kroimy w kostki (im mniejsze, tym łatwiej się zagotują). Po tym etapie wkładamy dynię do garnka i zalewamy wodą tak, aby kostki warzywa były przykryte „na styk”. Garnek odstawiamy na wolny ogień i gotujemy przez kolejne 20 minut.
W tym czasie obieramy pomarańczę i kroimy skórki w paski. Pamiętaj, aby przed pokrojeniem oderwać od skórek białą wyściółkę. Będzie ona nam potrzebna na późniejszym etapie. Do garnuszka wrzucamy przygotowaną skórkę pomarańczy i dodajemy pół szklanki wody oraz 2 łyżki cukru. Następnie odkładamy garnuszek na ogień i gotujemy przez 15 minut.
Zagotowane składniki zlewamy do jednego garnka i ponownie odstawiamy na ogień. Tym razem gotujemy przez 30 minut. Do garnka dodajemy białą wyściółkę owiniętą w gazę oraz pestki, aby zagęścić przetwór. Następnie dodajemy cukier oraz imbir i gotujemy przez następne 20 minut. Po tym czasie dżem przelewamy do słoików i dokładnie zakręcamy.
*zamiast włókien można użyć 2 opakowania galaretki w celu zagęszczenia dżemu
Dynia w zalewie
Jeśli nie jesteś miłośnikiem przetworów, ale szukasz dobrego pomysłu na wykorzystanie dyni, to istnieje rozwiązanie dla ciebie! Dynia w zalewie słodko-kwaśnym może stanowić idealny przysmak i zagryzkę na każdym stole.
Składniki:
- dynia – 3 kg
- cukier – 500 g
- goździki – 20 sztuk
- woda – 1 litr
- ocet 10% - 250 ml
Przygotowanie
Na początku zalewamy wodą cukier, goździki oraz ocet. Odstawiamy na ogień i czekamy do momentu wrzenia. Ważne jest, aby nieustannie mieszać, dzięki czemu cukier dokładnie się rozpuści. Po tym etapie dodajemy oczyszczoną i pokrojoną w kostkę dynię i gotujemy przez kwadrans. Zalewę gotujemy na średnim ogniu.
Po 15 minutach zmniejszamy ogień i wyciągamy dynię cedzakiem, a następnie wkładamy je do wcześniej przygotowanych słoików. Wkładamy do środka wcześniej zagotowane goździki (po 3-5 do każdego słoika). Na sam koniec zagotowaną zalewę wlewamy do słoików. Mocno zakręcamy i odstawiamy do wystygnięcia.
Puree
Doskonały pomysł dla domowych deserów oraz wypieków. W niektórych sklepach można znaleźć fabrycznie przygotowane puree z dyni, ale nie równa się ono smakiem z tym przygotowanym własnoręcznie.
Składniki:
- 1 sztuka dyni
Przygotowanie
Na początku oczyszczamy dynię (nie obieraj ze skórki) i kroimy ją w plastry. Następnie wkładamy do żaroodpornego naczynia i zakrywamy folią aluminiową lub pokrywą. Po tym odkładamy dynię do piekarnika na godzinę i pieczemy w 180 stopniach. Następnie wyciągamy dynię, pozwalamy ostygnąć i obieramy ze skórki. Na samym końcu miksujemy warzywo do momentu otrzymania idealnego puree.
Kompot
Z dyni można przygotować również coś dla orzeźwienia. Niesamowite wartości zdrowotne dyni są idealne dla naszego organizmu w czasie jesieni. Warto zatem zaopatrzyć się w kompot, po który będziemy mogli sięgnąć w każdej chwili. Można go pić w zimniej lub ciepłej formie.
Składniki:
- woda – półtora litra
- cynamon – 1 łyżeczka
- dynia – pół kilograma
- goździki
- cukier – 3 łyżki (można użyć 2 łyżki miodu)
- pomarańcza – 1 sztuka
- cytryna – 1 sztuka
Przygotowanie
Na początku oczyszczamy i kroimy w kawałki dynię. Zalewamy ją wodą i odstawiamy do zagotowania, a następnie dodajemy cukier, cynamon oraz kilka goździków. Dodajemy do garnka oczyszczoną i pokrojoną pomarańczę. Tak przygotowany kompot gotujemy do momentu, kiedy dynia będzie miękka, a na sam koniec dodajemy sok z cytryny. Gotowe!
Dla potrzeby wystudzenia przetworów w słoikach pamiętaj, aby odkładać je wieczkiem do dołu!