Celowo zmieniasz cenę ważąc produkt? Konsekwencje mogą być poważniejsze niż myślisz!

Celowo zmieniasz cenę ważąc produkt? Konsekwencje mogą być poważniejsze niż myślisz!

Idąc na zakupy, zazwyczaj wcześniej robimy listę potrzebnych produktów, oglądamy gazetki promocyjne lub wybieramy sklep, który wydaje nam się mieć tańsze produkty. Będąc już w sklepie, porównujemy ceny danego produktu w zależności od marki czy pojemności i wybieramy ten, który się bardziej opłaca. Wszystko po to, aby trochę na zakupach zaoszczędzić i nie wydać, aż tyle pieniędzy. W wielu sklepach istnieje już możliwość samodzielnej obsługi wagi do różnych produktów, co sprzyja dość kreatywnemu ich warzeniu.

Zdjęcie Celowo zmieniasz cenę ważąc produkt? Konsekwencje mogą być poważniejsze niż myślisz! #1

Odpowiedzialność klienta

Wyręczenie kasjera w warzeniu i nabijaniu ceny za nasze produkty, stworzyło klientom możliwość lawirowania w tym temacie. Lekkie podnoszenie ważonych produktów, dokładanie do już zważonego woreczka czy wyciąganie z niego kilku produktów przed ważeniem to tylko niektóre sposoby na „oszczędne” zakupy.

Czasami zdarzy się, że przez pomyłkę wbijemy na wadze zły kod i przykleimy nieodpowiednią naklejkę. Takie błędy się zdarzają i trzeba je wtedy niezwłocznie poprawić. Jeśli jednak powtarzamy tę czynność świadomie, to jest już to przestępstwo.

Zdjęcie Celowo zmieniasz cenę ważąc produkt? Konsekwencje mogą być poważniejsze niż myślisz! #2

Kara za chęć przyoszczędzenia

Wszelkie świadome ingerowanie w cenę danego towaru jest przestępstwem, a nie wykroczeniem. Mówi o tym art. 286 § 1 Kodeksu Karnego, gdzie można przeczytać, że „kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu, lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Sklepy są obecnie dobrze sprawdzane i monitorowane przez ochronę, która widzi, czy klient waży odpowiedni produkt. Jeśli miałaby jakiekolwiek podejrzenia, wtedy ma pełne prawo interweniować. Chęć zaoszczędzenia może doprowadzić do przykrej sytuacji, która może się skończyć w sądzie lub nawet w więzieniu.

Katarzyna

true

Polecane