Nowe zasady ślubu kościelnego. Ważne zmiany od czerwca


                    Nowe zasady ślubu kościelnego. Ważne zmiany od czerwca
04Cze

Ślub kościelny to bardzo ważne wydarzenie w życiu młodej pary. Przygotowania do tego sakramentu trwają kilka miesięcy, a przyszli małżonkowie muszą spełnić kilka warunków. Jak się okazuje, od 1 czerwca zmieniają się pewnie sprawy w tej kwestii. Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski wprowadził zmiany w formularzu kanonicznym badającym osoby, które chcą zawrzeć związek małżeński.

Zdjęcie Nowe zasady ślubu kościelnego. Ważne zmiany od czerwca #1


Jak teraz należy przygotować się do ślubu?

Do tej pory pary rozmawiały z księdzem razem i każde z parterów słyszało odpowiedzi drugiej osoby. Od 1 czerwca się to zmienia, ponieważ ksiądz będzie rozmawiał z każdą osobą osobno. Przyszli nowożeńcy na niektóre pytania zadawane przez duchownego, nie będą mogli odpowiedzieć tylko „tak” lub „nie”. Ich odpowiedź będzie musiała być bardziej rozwinięta i rozbudowana.

Mocniej będą również sprawdzane okoliczności, które mogłyby się przyczynić do unieważnienia małżeństwa. Biskup radomski Henryk Tomasik stwierdził, że duszpasterze będą mieli trudniejsze zadanie do wykonania. Zmiany te wprowadzono, ponieważ do sądu kościelnego wpływa coraz więcej wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Księża już na początkowym etapie mają dokonać odpowiedniego „rozeznania”, aby nie udzielać tego sakramentu parom, które nie są w dojrzałych i odpowiedzialnych relacjach. Badanie kanoniczno-duszpasterskie będzie jeszcze bardziej szczegółowe, aby zmniejszyć ryzyko, że dana para po jakimś czasie wystąpi z wnioskiem o unieważnienie.

Zdjęcie Nowe zasady ślubu kościelnego. Ważne zmiany od czerwca #2
Nowe zasady

Nowe zasady nakładają również na przyszłych małżonków inne obowiązki. Powinni się oni zgłosić do parafii nie później niż 3 miesiące przed datą planowanego ślubu kościelnego. Na pierwszym spotkaniu ksiądz ma za zadanie poinformować narzeczonych o wymogach dotyczących zawarcia ślubu oraz potrzebnych dokumentach do tego sakramentu.

Para wraz z duszpasterzem powinna ustalić termin, nie zbyt odległy, kiedy zostanie sporządzony protokół przedślubny. Dekret poruszył również sprawę polskiej specyfiki językowej, ponieważ związki małżeńskie są teraz zawierane również z osobami niewierzącymi lub innych wyznań. Spora część rodaków decyduje się na powiedzenie sobie sakramentalnego „tak” w miejscach pielgrzymkowych, dlatego ksiądz również powinien mieć wiedzę na temat tego, jak postępować w tej sytuacji.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja