Koszenie trawnika - najczęstsze błędy

Patrycja

Ogród

13.05.2020 11:34

Koszenie trawnika - najczęstsze błędy

Wiosna to czas, w którym warto zadbać o swój ogród. Jedną z najczęściej wykonywanych prac pielęgnacyjnych przy domu jest koszenie trawy. Choć wydaje się to bardzo proste, wbrew pozorom możemy popełnić kilka błędów i niechcący zniszczyć swój trawnik. Jak tego uniknąć?

Poznaj trzy najczęstsze błędy, podczas koszenia trawy!

Zdjęcie Koszenie trawnika - najczęstsze błędy #1

Koszenie mokrej trawy

Koszenie trawy po deszczu lub, gdy wczesnym rankiem jest pokryta rosą, to duży błąd. Źdźbła są wtedy pochylone i wygięte pod ciężarem wody, a skoszenie trawy będzie skutkować tym, że nasz trawnik będzie poszarpany, nierówny i miał nieestetyczny wygląd.

Zbyt niskie koszenie trawy

Trawę pierwszy raz powinno się skosić na przełomie marca i kwietnia, gdy osiągnie ok. 8 cm długości. Nie kośmy jej zbyt nisko, wystarczy skrócić ją o 1/3 wysokości. Zbyt niskie koszenie może spowodować osłabienie traw i doprowadzić do szybszego wysychania trawnika, przerzedzenia go, pojawienia się mchu, chwastów czy chorób grzybowych. Skoszona trawa powinna mieć długość ok. 3-5 cm.

Zdjęcie Koszenie trawnika - najczęstsze błędy #2

Zbyt częste koszenie trawy

Trawę warto kosić co najmniej raz w tygodniu. Jednak latem, gdy jest sucho i upalnie, a my nie podlewamy trawnika, nie róbmy tego tak często. Koszenie jej co dwa tygodnie, wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, będzie najlepszym wyborem. Trawa w upale rośnie wolnej i powinniśmy kosić ją rzadziej, zwłaszcza jeśli jej nie nawadniamy.

Pielęgnacja trawnika

Regularne koszenie trawy przyspiesza wzrost nowych źdźbeł, dzięki czemu nasza murawa będzie gęsta i piękna. Pozwala to również ograniczyć ilość chwastów i zahamować ich rozwój. Podczas pielęgnacji trawnika, warto pamiętać o kierunku koszenia trawy. Najlepiej robić prostopadle do ostatniego cięcia, dzięki czemu usuniemy suche i sztywne źdźbła, a nasz trawnik będzie gładki, równy i miał jednolitą wysokość.

Zdjęcie Koszenie trawnika - najczęstsze błędy #3