Zaczynasz wiadomość od "Witam"? Oto, dlaczego nie powinniśmy tego robić

Katarzyna
Newsy
09.05.2020 14:02
Zaczynasz wiadomość od "Witam"?  Oto, dlaczego nie powinniśmy tego robić

W dobie rozwoju Internetu, wiadomości e-mail i sms-y, to najczęstsze formy komunikacji w dzisiejszym świecie. Staramy się zachować zasady pisowni, aby nasze wiadomości były czytelne i zrozumiałe dla adresata. Mamy dziś wiele sformułowań, których używa się, aby powitać odbiorcę naszej wiadomości. Jednym z nich jest słowo „Witam”, którego często używamy. Ma ono jednak ukryte znaczenie, o którym nie każdy wie, dlatego też nie zawsze powinniśmy go używać.

Zdjęcie Zaczynasz wiadomość od "Witam"?  Oto, dlaczego nie powinniśmy tego robić #1

„Witam” to błąd

Rozpoczynanie wiadomości od przywitania się w formie „Witam”, jest błędem. Nie każdy o tym wie i zapewne używa go nieświadomie, nie mając nic złego na myśli. Słowo to jednak nie zawsze powinno być używane jako powitanie. Chodzi o to, że „Witam” używane na początku wiadomości, z góry mówi, że nadawca zakłada domyślną wyższość nad adresatem.

Adresat wiadomości może uznać to za brak szacunku oraz kultury względem swojej osoby. Na szczęście do takich sformułowań i błędów językowych podchodzimy ze zrozumieniem, ponieważ wiemy, że nadawca wiadomości nie miał nic złego na myśli, ani nie chciał nas obrazić.

Kiedy można go użyć?

Słowa „Witam” możemy użyć w stosunku do osób, które faktycznie znajdują się niżej w hierarchii, np. w wiadomościach między pracodawcą a pracownikiem, osobą straszą a młodszą lub gdy gospodarz komunikuje się z gośćmi danego wydarzenia.

Zdjęcie Zaczynasz wiadomość od "Witam"?  Oto, dlaczego nie powinniśmy tego robić #2

Gdy piszemy do osoby, która jest na tym samym „poziomie” co my, to wtedy nie powinniśmy używać tego słowa. W tej sytuacji forma ta jest raczej niestosowna niż niepoprawna i może obrazić naszego adresata. Nie powinniśmy jej używać również do adresatów, których nie znamy osobiście. Warto zamienić ją na „Dzień dobry”, „Szanowna/y Pani/e” czy „Szanowni Państwo”.