500+ nie dla wszystkich? Apel prezydenta Andrzej Dudy


                    500+ nie dla wszystkich? Apel prezydenta Andrzej Dudy
22Kwi

Program 500+ wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. Budził on wiele kontrowersji w tamtych czasach. W początkowych latach był on przyznawany tylko na drugie i kolejne dziecko, ale od 1 lipca 2019 roku to kryterium zostało zmienione i teraz każdy rodzic może starać się o to świadczenie, które przysługuje na dzieci do 18 roku życia. Program ten miał i ma nadal swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Zdjęcie 500+ nie dla wszystkich? Apel prezydenta Andrzej Dudy #1

500+ a koronawirus

Pandemia koronawirusa sprawiła, że polska gospodarka zaczęła przeznaczać pieniądze na inne działy gospodarki tj. służba zdrowia. Zaczęto się również niepokoić czy tak zwane „500+” zostanie wstrzymane lub całkowicie zniesione. Podczas poniedziałkowej wypowiedzi Andrzeja Dudy dla jednej ze stacji telewizyjnych, padło pytanie dotyczące kontynuacji tego świadczenia i jego dalszych losów.

Prezydent przyznał, że sam nie ma zamiaru zawieszać ani niszczyć tego świadczenia. Zaznaczył jednak, że decyzja o pobieraniu tego dodatku będzie po stronie ludzi, którzy sami mogą zdecydować czy jest im ono potrzebne.

500 plus nie dla wszystkich

Rząd stanowczo obiecywał, że nie dojdzie do zamknięcia programu 500+, ponieważ jest ono bardzo potrzebne dla polskich rodzin. Jak się jednak okazuje, program ten może ulec zmniejszeniu. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nie ogłosił żadnych nowych zasad przyznawania tego świadczenia, jednak odwołał się do uczciwości rodaków.

Zasugerował on, żeby rodziny, które mogą sobie poradzić bez tego świadczenia, po prostu go nie pobierały. Wszystkim tym, którym ciężko jest poradzić sobie w sferze finansowej w czasie pandemii, zostanie ono normalnie wypłacone. Rząd nie wprowadził jednak żadnego przepisu w dobie koronawirusa, który pozbawiałby polskie rodziny tej pomocy finansowej.

Zdjęcie 500+ nie dla wszystkich? Apel prezydenta Andrzej Dudy #2

Obywatele zdecydują sami

Program 500+ to duże wsparcie dla Polskich rodzin, dlatego prezydent Polski obiecał, że nigdy nie podpisze ustawy, która by go odbierała. Gdyby trzeba było szukać dodatkowych funduszy, to nie będą one pobierane kosztem programu 500+. Głowa państwa uznała, że byt rodzin polskich jest najważniejszy, dlatego państwo nie będzie im „podcinać korzeni” poprzez rezygnację z tego programu. W czasie, gdy koronawirus zachwiał rynkiem pracy, bezrobocie wzrasta, a ludzie tracą zatrudnienie, ciężko jest uwierzyć, że ktoś dobrowolnie zrezygnuje z pobierania tego świadczenia.

Deklaracja „Obronimy Polską Plus”

Podczas poniedziałkowego spotkania w sztabie obecnego prezydenta, Andrzej Duda podpisał deklarację, w której zawarto zapis, że gdy jego prezydentura zostanie przedłużona, wtedy program 500+ i 13. emerytura będą kontynuowane, a wiek emerytalny pozostanie bez zmian.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja