Łapacz snów – poznaj jego znaczenie i zrób go własnoręcznie!

Katarzyna
Newsy
30.03.2020 20:52
Łapacz snów – poznaj jego znaczenie i zrób go własnoręcznie!

Łapacz snów to bardzo oryginalny dodatek do wystroju domu. Można go powiesić w sypialni czy salonie. Nada on elegancji i oryginalnego akcentu wybranemu pomieszczeniu. Łapacze snów znów przechodzą fale zainteresowania. Warto więc zrobić sobie taką ozdobę samemu i wzbogacić swój dom.

Historia

Łapacz snów swoje korzenie ma w indiańskich tradycjach. Ludy zamieszkujące Amerykę Północną wykonywały je z giętkiej drewnianej obręczy. Wplątywało się w nią sieć w ścięgien, włosia lub rzemienia. Splot ten schodził się spiralnie do środka tworząc coraz mniejsze oczka.

Znakiem rozpoznawczym łapacza snów są koraliki i piórka, które nadają mu niepowtarzalny wzór. Indianie twierdzili, że mają one również właściwości magiczne. Łapacz snów umieszczony w sypialni miał zsyłać mocny i spokojny sen, na osoby udające się na spoczynek. Gęste „oczka” w sieci miały za zadanie przepuszczać tylko dobre i mądre marzenia senne, a wszelkie koszmary zatrzymywać.

Łapacz snów dzisiaj

W dzisiejszych czasach łapacze snów pełnią raczej funkcję dekoracyjną i estetyczną. Tylko nieliczne osoby wieszają je ze względu na jego magiczne właściwości. Dziś raczej cieszą oko niż odganiają złe koszmary. Najbardziej przypisuje się je do stylu boho lub etno Dobrze komponuje się z pamiątkami, bibelotami lub innymi rzeczami przywiezionymi z podróży.

DIY: łapacz snów

Plemiona indiańskie do zrobienia łapacza wykorzystywały wszelkie materiały jakie mieli pod ręką, tj. wierzbowe witki czy zwierzęce włosia. Dziś mamy do dyspozycji o wiele więcej materiałów i dodatków, które mogą nam posłużyć do jego wykonania. Na początku będziemy potrzebować obręczy, która może być wykonana np. z gałązki wierzbowej. Aby się ona nie rozplotła, warto zabezpieczyć ją mocno związaną tasiemką lub rzemykiem.

Następnie należy utkać w środku sieć, której wygląd zależy tylko i wyłącznie od nas. Gdy sami nie mamy na nią pomysłu, możemy podpatrzeć wzór w Internecie. Tak przygotowany łapacz snów możemy udekorować według upodobania i ozdobić według własnego pomysłu.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną