W obliczu nowych restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, nałożonych przez Ministra Zdrowia na Polaków, pojawia się wiele pytań. Wśród nich to, czy możemy podróżować samochodem i ile osób może jechać obecnie jednym autem? Sprawdź, jakie są ograniczenia i czy nieświadomie ich nie łamiesz!
Wzmożone kontrole policji
Choć rozporządzenie nie reguluje maksymalnej liczby pasażerów w samochodzie, to policja zapewnia, że będzie w większym stopniu kontrolowała kierowców i podróżujących pasażerów. Stróże prawa będą sprawdzać, kto podróżuje samochodem, w jakim celu i gdzie się udaje (dozwolony jest dojazd do pracy, na zakupy pierwszej potrzeby, do apteki, prowadzenie wolontariatu, itd.).
Ograniczenia w transporcie
Nowe regulacje, które pojawiły się w obliczu pandemii koronawirusa, obowiązujące w Polsce w dniach od 25 marca do 11 kwietnia, dotyczą zakazu zgromadzeń i ograniczeń w przemieszczaniu się w miejscach publicznych. Rozporządzenie dotyczy także ograniczeń w transporcie publicznym (komunikacji miejskiej), gdzie przez pasażerów może być zajęta maksymalne połowa miejsc siedzących. Obostrzenie to nie dotyczy prywatnych samochodów- przemieszczanie się nimi, wraz z rodziną, nie jest zabronione.
Ile osób w samochodzie?
Przypominamy, że dopuszczalne jest wychodzenie z domu i przemieszczanie się w celu dojazdu z i do pracy, załatwianie niezbędnych życiowych spraw (niezbędne zakupy, wykupienie leków w aptece, opieka nad bliskimi, wyprowadzenie psa), angażowanie się w wolontariat i pomoc dla innych. W przestrzeni publicznej można przemieszczać się w grupie do dwóch osób, a zakaz ten nie dotyczy rodzin, które mają prawo do wspólnych wyjść.