Ile osób może jechać w samochodzie podczas pandemii?

Patrycja

Newsy

30.03.2020 17:32

Ile osób może jechać w samochodzie podczas pandemii?

W obliczu nowych restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, nałożonych przez Ministra Zdrowia na Polaków, pojawia się wiele pytań. Wśród nich to, czy możemy podróżować samochodem i ile osób może jechać obecnie jednym autem? Sprawdź, jakie są ograniczenia i czy nieświadomie ich nie łamiesz!

Zdjęcie Ile osób może jechać w samochodzie podczas pandemii? #1

Wzmożone kontrole policji

Choć rozporządzenie nie reguluje maksymalnej liczby pasażerów w samochodzie, to policja zapewnia, że będzie w większym stopniu kontrolowała kierowców i podróżujących pasażerów. Stróże prawa będą sprawdzać, kto podróżuje samochodem, w jakim celu i gdzie się udaje (dozwolony jest dojazd do pracy, na zakupy pierwszej potrzeby, do apteki, prowadzenie wolontariatu, itd.).

Ograniczenia w transporcie

Nowe regulacje, które pojawiły się w obliczu pandemii koronawirusa, obowiązujące w Polsce w dniach od 25 marca do 11 kwietnia, dotyczą zakazu zgromadzeń i ograniczeń w przemieszczaniu się w miejscach publicznych. Rozporządzenie dotyczy także ograniczeń w transporcie publicznym (komunikacji miejskiej), gdzie przez pasażerów może być zajęta maksymalne połowa miejsc siedzących. Obostrzenie to nie dotyczy prywatnych samochodów- przemieszczanie się nimi, wraz z rodziną, nie jest zabronione.

Zdjęcie Ile osób może jechać w samochodzie podczas pandemii? #2

Ile osób w samochodzie?

Przypominamy, że dopuszczalne jest wychodzenie z domu i przemieszczanie się w celu dojazdu z i do pracy, załatwianie niezbędnych życiowych spraw (niezbędne zakupy, wykupienie leków w aptece, opieka nad bliskimi, wyprowadzenie psa), angażowanie się w wolontariat i pomoc dla innych. W przestrzeni publicznej można przemieszczać się w grupie do dwóch osób, a zakaz ten nie dotyczy rodzin, które mają prawo do wspólnych wyjść.

Przestrzegaj zasad i chroń bliskich!

Przestrzeganie nowych regulacji i wprowadzonych przez Rząd zasad bezpieczeństwa, jest w obecnej sytuacji niezwykle ważne. Wszyscy powinniśmy się do nich dostosować i bezwzględnie ich przestrzegać, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa i chronić siebie nawzajem.

Zdjęcie Ile osób może jechać w samochodzie podczas pandemii? #3