Przypadki zachorowań na koronawirus SARS-CoV-2 zostały potwierdzone już w większości państw na świecie. Każdego dnia przybywa zarażonych. Niestety w wyniku pandemii ludzie musieli zmienić swoje życie, by ograniczyć możliwość rozpowszechniania się zakażeń.
Nie jest to łatwy czas dla przedsiębiorców, którzy dla dobra klientów byli zmuszeni do czasowego zamknięcia i ograniczenia swoich usług. Sektor gastronomiczny, kosmetyczny, branża turystyczna i wiele innych gałęzi gospodarki ucierpi z powodu epidemii. Rząd naszego kraju próbuje wspomóc osoby prowadzące swoją firmę i szuka rozwiązania, które mogłoby ich odciążyć.
Propozycja dla przedsiębiorców
Gertruda Uścińska, która jest główną szefową Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, potwierdziła spełnienie postulatu osób, których działalności stanęły pod znakiem zapytania, ze względu na grożącą im niewypłacalność. Został stworzony projekt odroczenia płatności składek dla ZUS.
Wniosek będzie zakładał przesunięcie o trzy miesiące wymagalności terminu wpłaty, a także zawieszenie lub wydłużenie płatności. Możliwa jest też regulacja należności w systemie ratalnym.
Komunikat prasowy przesłany Polskiej Agencji Prasowej został zacytowany przez portal dziennik.pl i określa, że przedsiębiorca w oświadczeniu opisuje, jak koronawirus ograniczył jego działanie, wpływając na spadek dochodów i uniemożliwiając zapłatę składek. Jednostronicowy dokument będzie jak najbardziej uproszczony. Dbając o zalecenia, by w jakim najmniejszym stopniu ograniczyć międzyludzkie kontakty, wniosek będzie można wysłać mailowo, dostarczyć za pomocą Platformy Usług Elektronicznych lub zanieść do specjalnej wrzutni w oddziałach ZUS.
Trudny czas dla firm
Adam Abramowicz, który jest rzecznikiem małych i średnich przedsiębiorców, apeluje o zawieszenie na czas sześciu miesięcy wymogu regulowania składek dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obostrzenia wynikające z ograniczenia i zamknięcia niektórych form działalności, a także wprowadzenie stanu zagrożenia epidemiologicznego, który wpływa na to, że ludzie izolują się w swoich domach, stanowi sytuację, kiedy właściciele działalności gospodarczych nie mają szansy zarobić pieniędzy, a muszą dokonywać opłat.
Przedstawiciele sieci kinowych musieli zrezygnować ze świadczenia usług. Żeby utrzymać płynność finansową i móc wypłacać pensje dla swoich pracowników, potrzebują zaplecza gotówkowego. Wystosowali oni podobny apel, prosząc o odroczenie płatności. Zwrócili uwagę na to, że wsparcie dla biznesu będzie też niezbędne, gdy sytuacja związana z wirusem wróci już do normy.
Nie wiemy, ile czasu potrwa pandemia, jak długo przedsiębiorcy będą zmuszeni borykać się z ograniczonymi wpływami, nie każda firma poradzi sobie z tego typu obciążeniem nawet przy wsparciu państwa.
Zasiłek chorobowy
Właściciele firm podlegający ubezpieczeniu chorobowemu, którzy z decyzji inspektora sanitarnego zostali objęci kwarantanną lub izolacją, będą mogli skorzystać z zasiłku chorobowego.