Rozmowa z dziećmi na temat koronawirusa jest niezwykle istotna. Zwłaszcza w momencie, gdy przez najbliższe dni muszą pozostać w domu. Brak informacji może przyczynić się do większego lęku, związanego z wirusem.
Dzieci mogą panikować z tego względu, iż zewsząd docierają do nich informacje o kolejnych chorych osobach oraz o ofiarach koronawirusa. Wszystko to wywołuje u nich silny niepokój. Z drugiej strony, pojawiają się głosy, aby niejako nie nakręcać atmosfery i tym samym unikać tego typu tematów z najmłodszymi.
Mimo wszystko należy mieć świadomość, że to właśnie niewiedza przyczynia się do paniki, więc w tym wypadku komunikacja jest jak najbardziej wskazana.
Zapewne dzieci mogą mieć sporo pytań, możemy nie znać odpowiedzi na każde z nich. Jednak w takiej sytuacji warto razem poszukać rzetelnych informacji. Najlepiej tego typu wiedzę czerpać z oficjalnycb stron rządowych.
Lęk dzieci często jest powiązany z obawą o zdrowie i życie dziadków. W grupie ryzyka są szczególnie osoby starsze, z innymi współistniejącymi chorobami. To wszystko wpływa na postrzeganie zagrożenia przez dziecko. I o ile maluch ma świadomość, że on sam może przejść w miarę łagodnie chorobę, o tyle odczuwa obawę, iż stanowi zagrożenie dla bliskich, ponieważ może ich zarazić.
W tym wszystkim warto skupiać się nie na współczynniku śmiertelności ale właśnie na ludziach, którzy wyzdrowieli. Tego typu rozmowy pokazują również dzieciom jak ważna jest higiena, należy myć ręce, kaszleć w chusteczkę bądź zgięcie łokcia, dbać o swoją odporność poprzez zdrowe odżywianie.
Sam przekaz informacji powinien być dostosowany do wieku oraz możliwości emocjonalnych i poznawczych dziecka. Tutaj szczególnie trzeba mieć na uwadze dzieci z różnymi dysfunkcjami. Warto także umożliwić dziecku zadawanie pytań. Emocje jakie dziecko przeżywa mogą być bardzo trudne i dlatego tak ważne jest, aby rodzic się nimi zaopiekował, pozwolił wybrzmieć i jednocześnie ukoił strach.
W momencie, gdy ludzie wykupują cały asortyment sklepów, dziecko może odczuwać przerażenie i zagubienie. W takiej sytuacji można porozmawiać z dziećmi o możliwościach, które pozwalają przetrwać trudny czas, gdy kontakty społeczne oraz zdrowotne są bardzo ograniczone.
Dodatkowo media nie są pozbawione fake newsów, które z kolei przyczyniają się do większego odczuwania zagrożenia i tym samym ludzie są bardziej zagubieni, ponieważ nie wiedzą jak się sobą zaopiekować.
Gdy dzieci przebywają w domu nie trzeba filtrować im wiadomości na temat koronawirusa. Istotniejsze w tym momencie jest stoworzenie takiej przestrzeni, która będzie wypełniona fachową i merytoryczną wiedzą.
Co więcej, trzeba dbać o to, aby ten wolny czas nie polegał tylko na monitorowaniu najnowszych wiadomości ale aby go spędzić wspólnie w poczuciu bezpieczeństwa.
Oczywiście nie chodzi o udawanie, że koronawirus nie istnieje, ale też nie warto dodatkowo nakręcać się w strachu oraz panice.
Mimo wszytko trzeba mieć na uwadze komunikaty dotyczące sytuacji epidemiologicznej MZ, GIS oraz MEN. I najważniejsze, trzeba unikać miejsc, w których gromadzi się dużo ludzi, ważna jest nie tylko higiena osobista ale i higiena pomieszczeń, w których przebywamy.