Koronawirus: co powinni zrobić Polacy, którzy utknęli za granicą?

Koronawirus: co powinni zrobić Polacy, którzy utknęli za granicą?
14Mar

W Polsce w nocy z soboty na niedzielę w związku z wzrastającą liczbą zarażonych koronawirusem zostanie wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. Efektem tego jest zawieszenie niektórych lotów, odwołanie połączeń kolejowych oraz zamknięcie granic dla obcokrajowców. Nasuwa się więc pytanie co mają zrobić Polacy, którzy nie mają możliwości powrotu do kraju? Aby się tego dowiedzieć przeczytaj poniższy artykuł.

Zdjęcie Co powinni zrobić Polacy jeśli utknęli za granicą z powodu koronawirusa? #1

Co zrobić w sytuacji, gdy utkniemy za granicą?

Jak poinformował Minister Spraw Zagranicznych: „Każdy obywatel Polski może wrócić do kraju. Obywatele będą mogli wrócić do Polski głównie transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami, ale do kraju wpuszczone zostaną też samoloty czarterowe z Polakami oraz samoloty, które przylecą "w celu zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych lub ich usunięcia oraz ratowania życia, lub zdrowia ludzkiego”.

Jeśli jacyś Polacy utkną za granicą, wtedy powinni się udać do placówek dyplomatycznych, polskiej ambasady lub konsulatu zawodowego. W każdej z tych instytucji otrzymają oni pomoc. Warto jednak zaznaczyć, że konsul nie zajmuje się usługami takimi jak świadczą banki, firmy turystyczne czy transportowe. Nie dokona on więc np. zmiany rezerwacji biletu jeśli owy lot zostanie odwołany. W tej sprawie Polacy powinni konsultować się z przewoźnikiem. Można również spróbować dostać się do innego państwa, z którego będzie można dostać się do Polski drogą lądową. Obecnie taka możliwość istnieje tylko z Niemiec. Jeśli nie mamy możliwości dostania się do Polski, wtedy powinniśmy wysłać e-mail na adres najbliższego urzędu konsularnego. W jego treści należy podać swoje dane osobowe, opisać krótko swoją sytuację oraz określić miejsce pobytu.

Pomoc ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiada, że gdy tylko pojawi się możliwość zorganizowania specjalnych lotów czarterowych do naszego kraju, wtedy na pewno taka informacja zostanie przesłana mailowo lub telefonicznie. Istnieje również infolinia, na którą można zadzwonić, jeśli utknęło się w innym kraju (numer +48 22 523 88 80). Wszelkie problemu z uzyskaniem połączenia mogą być związane z dużą ilością połączeń jakie są wykonywane. W takich wypadkach należy być cierpliwym i wyrozumiałym oraz próbować „do skutku”.

W planach loty czarterowe

W rozmowie z TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował, że „polski rząd zorganizuje loty czarterowe z kilku kierunków, w tym między innymi z Wielkiej Brytanii. Nikt nie zostanie bez pomocy".

Jak na koronawirusa reagują biura podróży

Biuro podróży Itaka na wprowadzenie stanu zagrożenie epidemicznego w Polsce oraz zamknięcie granic na 10 dni postanowiło zawiesić wszelkie wyjazdy organizowane do 15 kwietnia br. Biuro podróży Coral Travel Poland natomiast ogłosiło zawieszenie lotów do 31 marca. Zagwarantowali oni również, że każdy klient zostanie poinformowany o anulacji danego lotu. Będą oni mieli również nieodpłatną możliwość zmiany terminu lotu. Rainbow natomiast odwołuje loty do 24 marca oraz zamyka swoje placówki w galeriach handlowych. Biuro podróży TUI Poland również odwołuje wszelkie imprezy turystyczne do 31 marca tego roku.

Zdjęcie Co powinni zrobić Polacy jeśli utknęli za granicą z powodu koronawirusa? #2

Stan zagrożenia epidemicznego a podróżujący

W nocy z soboty na niedzielę na każdej polskiej granicy zostaną wprowadzone pełne kontrole. Sytuacja ta będzie trwała przez 10 dni jednak może ulec przedłużeniu. Zostaną wstrzymane międzynarodowe połączenia pasażerskie w formie kolejowej i lotniczej. Granice zostaną na pewien czas również zamknięte dla obcokrajowców ale nie będą dotyczyć małżonków lub dziećmi obywateli polskich, osób, które posiadają Kartę Polaka lub mają prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP oraz pozwolenie na pracę.

Kto powinien udać się na kwarantannę?

W czasie stanu zagrożenia epidemicznego wszyscy Polacy, którzy przekroczą granicę będą musieli udać się na 14-dniową kwarantannę, którą powinni odbyć w domu. Nie mogą oni wtedy opuszczać miejsca zamieszkania. Jeśli będą potrzebowali produktów spożywczych, wtedy powinni poprosić o ich dostarczenie swoich bliskich lub wojewody. Gdy zaobserwują u siebie inne objawy choroby, wtedy powinni skontaktować się telefonicznie z oddziałem zakaźnym lub najbliższym Sanepidem. Kwarantanna nie dotyczy jednak osób z obszarów przygranicznych, którzy mieszkają w Polsce, ale pracę podejmują w sąsiednim kraju. Zasada ta działa w obie strony i dotyczy również zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego, którzy w ten sposób wykonujących swoje obowiązki.

następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja