Wady wzroku dotykają coraz częściej coraz to młodsze osoby. Problem ten dotyka aż 50% dzieci. Wiąże się to z korzystaniem z urządzeń elektronicznych takich jak smartfony czy tablety.
W sytuacji, kiedy dziecko bardzo często korzysta z małych urządzeń elektrycznych, jego wzrok przyzwyczaja się do patrzenia z bliska i coraz trudniej mu płynnie przechodzić do patrzenia w dal. Jest to najpowszechniejszy problem nazywany przez okulistów skurczem akomodacyjnym. Jednak wśród dzieci nie trudno także o inne problemy z oczami. Im szybciej wykryta wada wzroku, tym większe szanse na to, że w dorosłym życiu okulary będą zbędne.
Badanie wzroku u dzieci przeprowadzane jest coraz rzadziej, dlatego także ważne jest, byśmy sami raz w roku wybrali się z nim na wizytę. Ponadto reagujmy na każdą nawet najmniejszą zmianę w zachowaniu dziecka, a nie dopiero, gdy problem jest już mocno zauważalny. Brak szybkiej korekcji wzroku może się, przekładać bowiem na pogłębianie wady i kolejne problemy.
Na co w szczególności zwracać uwagę i jak rozpoznać, że nasze dziecko może mieć problemy wzrokiem?
- Zbytnie zbliżanie głowy do książki lub odsuwanie jej
- Przekrzywianie głowy podczas skupiania na czymś wzroku
- Podchodzenie do przedmiotów chcąc je lepiej zobaczyć
- Mrużenie oczu
- Zaczerwienie oczu
- Tarcie oczu
- Ból głowy
- Spadek koncentracji
- Problem z zapamiętywaniem szczegółów
- Mniejsze zainteresowanie grami zawierającymi dużą ilość szczegółów - klockami czy puzzlami
Aby uniknąć problemów z oczami, pamiętajmy o wizytach kontrolnych u okulisty. Dbajmy, by nasza pociecha oszczędzała oczy, robiła sobie przerwy podczas grania, a nawet nauki czy czytania książki. Zwróćmy także uwagę na zdrową dietę, która dostarczy im witamin A,C,E a także beta-karoten, luteinę i kwasy tłuszczowe.