Pralka za szybko się zepsuła? Oto możliwe przyczyny

Katarzyna
Dom
18.02.2020 22:17
Pralka za szybko się zepsuła? Oto możliwe przyczyny

Dziś nikt nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez podstawowych sprzętów takich jak zmywarka, lodówka czy pralka. Jednak wiąże się z nimi jedno hasło - planowane postarzanie sprzętu. Producenci w przeciwieństwie do nas oczekują, że będziemy wymieniać urządzenia jak najczęściej.

Zdjęcie Pralka za szybko się zepsuła? Oto możliwe przyczyny #1

My jako konsumenci, uważamy jednak, że skoro coś kosztowało parę tysięcy złotych to powinno posłużyć kilka lub kilkanaście lat. Niestety tak nie jest, a sprzęty, które kupujemy dziś są zaprogramowane tak, aby działały kilka lat, a po tym czasie się psuły. Naprawa oczywiście nie będzie się opłacać, a my będziemy musieli kupić nowe urządzenie. Jednak takiemu biegowi spraw ma przeciwdziałać „prawo do naprawy”.

Prawo to dotyczy wszystkich urządzeń, ponieważ nie za każdą awarią kryje się producent. Często jednak to my jako użytkownicy jesteśmy temu winni. Problem zapewne leży w tym, że nie dbamy i nie konserwujemy odpowiednio naszych sprzętów AGD. Artykuł ten zawiera błędne zachowania w stosunku do pralki, przez co skraca się jej żywotność. Zastosuj je a pralka na pewno „ci za to podziękuje”.

Niesprawdzanie prania

Bardzo często zdarza się, że przed włożeniem ubrań do pralki nie zdążyliśmy sprawdzić czy nie ma przypadkiem czegoś w kieszeniach lub czy coś się nie zaplątało w ciuchach. Nie raz zapewne zdarzyło się nam wyprać chusteczki czy kawałek papieru. Pojedyncze takie zdarzenia nie sprawią, że pralka od razu się zepsuje. Jednak gdy będziemy to robić częściej, wtedy może to jej zaszkodzić. Najgorsze są małe przedmioty, które podczas prania mogą się dostać do wewnętrznych elementów tego sprzętu.

Test wody

Coraz więcej osób zaczęło korzystać z dzbanków filtrujących do wody. Dzięki nim zatrzymywane są metale ciężkie czy inne związki chemiczne. Dlaczego w takim razie interesujemy się tym co pijemy sami, a co „pije” nasza pralka już nie? Najskuteczniejszym zabójcą naszej pralki jest twarda woda. Kamień w niej zawarty odkłada się na wewnętrznych elementach pralki. Dopiero, gdy serwisant ją rozkręci jesteśmy w stanie zobaczyć jak twarda woda niszczy ten sprzęt. Jeśli chcemy, aby woda jaką pobiera pralka była czystsza możemy zamontować przy niej specjalny filtr, który zmiękczy wodę. Dzięki temu nasza pralka będzie działała dłużej.

Nie dbamy o pralkę

Pralka jest podobnym urządzeniem jak np. czajnik, ponieważ też ma do czynienia bezpośrednio z wodą. Tak jak od czasu do czasu „wyparzamy” czajnik, tak powinniśmy zadbać również o pralkę. Co jakiś czas należy ją wyczyścić. Posiada ona parę elementów, które należy regularnie czyścić tj. uszczelka przy bębnie, szuflada na proszek lub płyn oraz filtr. Zbiera się tam sporo zabrudzeń, które przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu pralki.

Zdjęcie Pralka za szybko się zepsuła? Oto możliwe przyczyny #2

Źle ułożona pralka

Należ również pamiętać, że pralka powinna być wypoziomowana oraz musi stać w miejscu, które jest stabilne. Nie może stać krzywo, ponieważ podczas pracy jej wewnętrzne składowe mogą się o siebie ocierać, co może doprowadzić do wcześniejszego ich zużycia.

Odkładanie prania na później

Dość często jest tak, że pranie z całego tygodnia puszczamy dopiero w sobotę. W ten dzień pralka chodzi non stop. Jest to jednak urządzenie, które ma elementy grzewcze. Wykorzystywanie jej tylko w jeden dzień może sprawić, że części te się nagrzeją, co może doprowadzić do awarii. Lepiej częściej zrobić pranie niż „katować” ją cały dzień.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną