Wstaw tę roślinę do sypialni i czekaj na efekty!


                    Wstaw tę roślinę do sypialni i czekaj na efekty!
18Lut

SANSEWIERIA jest rośliną z rodziny dracenowatych. Naturalnym jej środowiskiem jest gorący klimat równikowej Afryki. Występuje w 50 gatunkach, 6 z nich są roślinami doniczkowymi. Jest rośliną długowieczną i bardzo wytrzymałą. W naturalnych warunkach zakwita, czego niestety nie możemy zobaczyć u odmian doniczkowych.

Zdjęcie Wstaw tę roślinę do sypialni i czekaj na efekty! #1

Inna nazwa tej rośliny to wężownica lub język teściowej (ze względu na swoje długie, cienkie liście).
Biorąc pod uwagę jej właściwości, powinna znajdować się w każdym domu, a zwłaszcza w sypialni.
Dlaczego? Poznaj już teraz jej zalety.1. Sansewieria doskonale dotlenia pomieszczenie.


W nocy roślina ta asymiluje dwutlenek węgla, a wydziela tlen. Dzięki temu powietrze w sypialni jest dotlenione, rześkie, a my lepiej śpimy i nie mamy problemów z zasypianiem.2. Wężownica oczyszcza powietrze z toksycznych związków i zanieczyszczeń.


Sansewieria jest rośliną doskonale oczyszczającą powietrze z wszelkich związków trujących. Znajduje się ona na liście (stworzonej przez NASA) roślin najlepiej oczyszczających powietrze (należy tu też m.in. skrzydłokwiat, fikus beniamina, aloes).Przeprowadzone badania wykazały, że sansewieria pochłania i rozkłada takie związki jak:Benzen – związek do wytwarzania farb, klejów czy lakieru. Może powodować niedotlenienie mózgu, zmianę rytmu serca, zmiany nastroju. Jest związkiem rakotwórczym.


Formaldehyd – jest składnikiem farb, wchodzi w skład tapet, wykładzin, mebli. Dłuższe wdychanie formaldehydu może powodować problemy z bezsennością i duszności.
Dłuższy kontakt z tymi związkami powoduje też bóle i zawroty głowy, a także może przyczyniać się do powstania nowotworu.

Zdjęcie Wstaw tę roślinę do sypialni i czekaj na efekty! #2
Sansewieria – jak ją pielęgnować ?


Jest to roślina, która jest odporna na wiele niedogodności, więc łatwo się ją pielęgnuje. Jest jednak kilka zasad, które warto przestrzegać.• Lubi ciepło i słońce. Powinna stać w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi minimum 15°C. W niższej temperaturze może chorować i całkowicie obumrzeć. Nie powinniśmy jej też stawiać w oknie od strony południowej, gdyż bezpośrednie nagrzanie liści może je poparzyć. Może też stać w zacienionym miejscu. Optymalną temperaturą jest 20-25°C.


• Sansewierię należy przesadzać dosyć rzadko – dopiero, gdy korzenie nie mieszczą się już w doniczce.


• Podlewać można ją wodą z kranu. Sansewieria powinna być podlewana rzadko. Przelanie jej może spowodować zgnicie korzeni i opadanie liści. Latem podlewamy ją raz w tygodniu, a zimą nawet co 2-3 tygodnie.


• Do nawożenia używać należy odżywek z małą zawartością azotu (odżywki do kaktusów). Robimy to latem co 2-3 tygodnie.Sansewieria – rozmnażanie.Roślinę możemy łatwo rozmnożyć, ponieważ tworzy ona wiele odrostów korzeniowych. Można ją z łatwością rozmnożyć z sadzonki liściowej. W tym celu liście należy pociąć na mniejsze fragmenty i gdy puszczą korzonki zasadzić je w wilgotnym piasku. Rozmnażanie najlepiej przeprowadzić wiosną. Różnicą w rozmnażaniu jest to, że powstała roślina będzie taka sama jak mateczna przy rozmnażaniu przez odrosty korzeniowe, a w wypadku sadzonki liściowej powstała roślina będzie inna.

Sansewieria jest rośliną o stosunkowo niskich wymaganiach, więc każdy sobie poradzi z jej pielęgnacją, a jej posiadanie może przynieść same korzyści. Doskonale się także wkomponuje w wiele wnętrz. Pasuje i do domu i do biura.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja