Coraz większą wagę przykładamy do tego, jakiej jakości żywność kupujemy i jak ją przyrządzamy. Jednak niektóre produkty przygotowujemy w sposób „standardowy”, nie zastanawiając się nawet and tym, że możemy robić to nieprawidłowo.
Spora część tego, co ląduje na naszych talerzach, zostaje przez nas potraktowana bez specjalnego wysiłku. Nie dumamy nad tym, czy dobrze obraliśmy ogórka, odpowiednio przyrządziliśmy szparagi i podaliśmy truskawki. Może się okazać, że jednak warto było się nad tym zastanowić i sprawdzić sposób podania niektórych produktów, zamiast powtarzać znany nam schemat. Sporo z nich pozbawiamy cennych właściwości, traktując je w niewłaściwy sposób.
Pomidory
Aby pomidory dostarczyły nam wszystkich wartości odżywczych, należy je wcześniej… ugotować. Warto je podgrzać, przed podaniem w temperaturze 90 stopni przez krótką chwilę.
Truskawki
Bogate w błonnik, przeciwutleniacze witaminę C truskawki powinno się spożywać w całości. Pokrojone lub rozgniecione truskawki szybko tracą swoje składniki odżywcze.
Kiwi
Dobrze umyte kiwi należy zjeść w całości, nie pozbywając się skórki. Spożycie całego owocu zapewni nam większą ilość błonnika, kwasu foliowego i witaminy E. Dotyczy to odmiany kiwi Gold.
Ogórki
Ogórki należy jeść ze skórą jeśli chcemy, by dostarczyły nam błonnika. Pamiętajmy jednak by wcześniej dokładnie je umyć.
Szparagi
Szparagi powinny być gotowane lub gotowane na parze. Przygotowywanie ich w piekarniku, sprawi, że dostarczą nam mniejsze ilości witaminy C.
Czosnek
Czosnek po obraniu powinien chwilę poleżakować. 10 minut wystarczy, by uwolnić związek przeciwnowotworowy.
Brokuły
Aby brokuły dostarczyły nam to co mają najlepsze, musimy zjeść je bez uprzedniego gotowania czy smażenia. To warzywa, które powinny być spożywane na surowo, wyjątkiem jest gotowanie ich na parze.
Nasiona lnu
Nasionka lnu często są wykorzystywane, jako dodatek do koktajli lub sałatek. Oczywiste jest, że wykorzystujemy do tego nienamoczone nasiona, ale spożywane w całości będą ciężkostrawne, dlatego należy je wcześniej zmiażdżyć.
Czarna herbata
Czarnej herbaty nie powinno się łączyć mlekiem. Sprawia ono, że herbata pozbawiona jest swoich dobroczynnych właściwości. Szczególną uwagę zwrócić na ten fakt powinny kobiety karmiące, często pijące tzw. bawarkę.
Znacie jeszcze jakieś kuchenne ciekawostki?